Adressa med 53 millioner i pluss
Adresseavisen har et resultat før skatt på 52,9 millioner i andre kvartal og en netto driftsmargin på 13,7 prosent i første halvår. Også de andre regionavisene går godt.
Adresseavisen konsern har etter første halvår et resultat før skatt på 69,2 millioner kroner. Konsernet tjente altså 52,9 av disse i andre kvartal. Bergens Tidende rapporterte nylig om en driftsmargin på 14,4 prosent etter første halvår og Stavanger Aftenblad på 17 prosent.
Som markedet for øvrig, mister Adresseavisens papirutgave opplag. Det er nå på 77.018, eksemplarer, ned med 2611 fra i fjor. Annonseinntektene på papir øker imidlertid og papirutgaven isolert har et resultat på 33,5 millioner i første halvår. Konsernet regner med et oppsving i opplaget når avisa kommer i tabloidformat 16. september.
Lokalavisene Sør-Trøndelag, Fosna-Folket, Trønderbladet, Innherreds Folkeblad Verdalingen, derimot, øker sitt totalopplag med 247 eksemplarer, til 25.825. Lokalavisene bidrar med sju millioner til resultatet.
Adresseavisens internettsatsing bidrar med 5,3 millioner til driftsresultatet i første halvår. TV-Adressa går omtrent i null, og Radioadressa med et lite underskudd. Trykkerivirksomheten går med 14,9 millioner i overskudd.