Franske styrker (bildet) skal ha drept mannen som var hovedmistenkt for bortføring og drap på to franske journalister i Mali i 2013.
Foto: Jerome Delay / AP / NTB
Hovedmistenkt bak journalistdrap skal være drept i Mali
Ble drept av franske styrker.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Franske styrker har drept en jihadist som knyttes til drapene på to franske journalister i Mali i 2013, opplyser forsvarsminister Florence Parly.
Bayes Ag Bakabo ble drept av franske styrker i Mali 5. juni. Han betegnes som hovedmistenkt i bortføringen og drapene på de to franske journalistene.
Ghislaine Dupont og Claude Verlon arbeidet for den franske radiostasjonen RFI. De to ble bortført av fire væpnede menn etter at de hadde intervjuet et medlem av en opprørsgruppe i byen Kidal nord i Mali i november 2013. Få timer senere ble de funnet drept.
Al-Qaida i Islamsk Maghreb (AQIM) påtok seg ansvaret for drapene og sa at det var en hevn for det de omtalte som Frankrikes «korstog» i Mali.
Nylige artikler
Jeg gruer meg skikkelig til å skrive for «de unge» igjen
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma