Altinget må stenge: – Interessant å se at man ikke blir tatt med på råd
Følelsen i Altinget Norge har vært å være på «veldig riktig vei», forteller sjefredaktør. Nå setter danske eiere strek.
– Vi har hatt ståltro på dette prosjektet. Vi har hatt det utrolig fint og gøy, og har vært en sammensveiset gjeng som har skapt noe helt nyttt i norsk mediesammenheng. Det at vi nå får beskjed om at det ikke satses videre fra den nye eieren må vi bare ta til etterretning, men det er selvfølgelig veldig, veldig trist for oss, sier sjefredaktør Veslemøy Østrem når hun møter Journalisten mandag formiddag.
En trist dag for norsk medieoffentlighet også, mener Østrem:
– Den norske politiske journalistikken har blitt utviklet av Altinget, og det er vi veldig stolte over å ha fått til.
Det er bare et par timer siden et allmøte brakte beskjeden om at de danske eierne JP/Politikens hus legger ned satsingen i Norge. Når Journalisten besøker lokalene mandag formiddag, sitter redaksjonsklubben fremdeles samlet til møte.
Nedleggelsen rammer så godt som alle medarbeiderne på redaksjonell og kommersiell side, totalt 15-16 ansatte. Det eneste Altinget skal fortsette med i Norge, er å gi ut mediet Stat & Styring.
Vet ikke når skjermene går i svart
– Det er oppsigelser som venter for de ansatte nå?
– Ja, det er jo en nedbemanning som ligger foran oss. Klubbleder får hjelp av Norsk Journalistlag til å håndtere det, men jeg vil gjerne si at akkurat nå er tolv helt fantastisk kompetente politiske journalister up for grabs, sier Østrem.
Hvis ikke andre mediehus ser sin besøkelsestid nå, så gjør de ikke jobben sin, mener hun.
– Dette er de beste folka på feltet. De er så dyktige journalister, kan det politiske Norge ut og inn og er lagspillere.
Akkurat hvordan avviklingen av virksomheten skal foregå, er ikke helt klart ennå.
– Nå har vi publisert nyheten om at Altinget Norge ikke lenger skal publiseres, så da får det være foreløpig siste sak. Men vi vet faktisk ikke helt ennå om det blir svarte skjermer fra neste uke av, eller hva det blir. Det skal vi gå gjennom i dagene fremover.
– I liten grad fått se analyser
– Altinget legges ned i Norge, men satser videre i Sverige og «gamlelandet» Danmark. Tanker om hva som ikke fungerte i Norge?
– Vi er selvfølgelig et mye yngre medium. Det at man har bestemt at fire år var nok i Norge, handler selvfølgelig om at de gjør en analyse for fremtidsutsikter. Vi har i liten grad fått se de analysene, så jeg kan i liten grad kommentere på hva de har sett som ikke vi har sett, sier Østrem, og legger til:
– Selvfølgelig ville ting nok sett litt annerledes ut hvis det ikke hadde tatt tre år å få behandlet søknad om pressestøtte fra Medietilsynet. Uten at jeg skal legge skylda på noen andre enn oss selv.
Et avslag fra Medietilsynet i 2024 ble opphevet av Medieklagenemnda, og er fremdeles under ny behandling hos tilsynet.
Altinget Norge gikk med underskudd i alle driftsårene etter oppstarten. I fjor endte driftsresultatet mer enn 13 millioner kroner i minus.
Det var ikke mulig å skape det rette økonomiske fundamentet for nisjevirksomheten, konkluderte eierne, samtidig som Østrem skrev at «det helt fra starten i 2022 har blitt formidlet at vi skulle få tid på oss til å lykkes».
– Ikke tatt med på råd
Det er noen få dager siden Østrem selv fikk beskjed om at nedleggelsen var et sannsynlig utfall, forteller hun.
– Synes du eierne kunne vært tydeligere, på et tidligere tidspunkt, om at dette var et mulig utfall for dere?
– Det er jo det jeg har stilt spørsmål ved, sier Østrem, som på kommentarplass skrev at beskjeden var sjokkerende og oppleves som brutal, fordi signalene om nedleggelse først kom for «ganske få dager siden».
– Det er alltid interessant å se at man ikke blir tatt med på råd om noe som berører vår fremtid, og der vi kanskje har innspill og kunnskap som de ikke sitter med. Men vi får bare ta det til etterretning.
– Finnes det noe grunnlag for å tenke at redaksjonen kan fortsette i noen lignende form, med ny eier for eksempel?
– Tanken har foresvevd meg; hvorfor ikke bare starte et prosjekt i denne ånden, med faktabasert politisk journalistikk. Jeg tror jo virkelig det skulle være mulig å få til noe, men det får bli en tanke fremover. Hvis noen investorer med mye penger har lyst på en fullkompetent redaksjon, er det bare å ta kontakt, avslutter Østrem.
Nylige artikler
Iskald investering ble en lunken fiasko
Ditt navn vil alltid stå i kolofonen for nordtrøndersk pressehistorie
Demos sjokkerende kommentarfelt
Skattebøkene skal på bordet
NRK forsvarer KI-bruk i ny tv-serie
Mest leste artikler
NRK forsvarer KI-bruk i ny tv-serie
Demos sjokkerende kommentarfelt
Gikk 37 skiturer da han mistet jobben
Schibsted i brev: Ba Datatilsynet dempe kritikken
«Rettssikkerhet for alle!» klager Morgenbladet til PFU