Altingets siste oppdrag i Norge: Kan være ulovlig kontrakt
Departement varsles om gebyr på 750.000 kroner for «grovt uaktsom» ulovlig anskaffelse, etter at nå desimerte Altinget fikk tilslag på å utgi Stat & Styring.
Da nyheten om at danskeide Altinget legger ned sine nisjemedier i Norge ble delt mandag denne uka, kom meldingen med et forbehold: Mediet Stat & Styring skulle videreføres.
I fjor vant Altinget nemlig den offentlige anbudskonkurransen om rettighetene til å utgi Stat & Styring, et tidsskrift som dekker offentlig forvaltning, på oppdrag fra Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (DFD).
Oppdraget er verdt 1,5 millioner kroner årlig i honorar, og har en varighet på fem år.
Ser på anskaffelsen som ulovlig
Departementet ble senere klaget inn for Klagenemnda for offentlige anskaffelser (KOFA), omtalte Morgenbladet i februar.
Klagen kom fra Foreningen forvaltningsmedier, som var involvert i det eneste andre tilbudet i anbudsprosessen. Tidsskriftets tidligere redaktør, Arild Aspøy, er selv involvert i tilbudet og i foreningen.
I juli behandlet nemnda saken, og sendte ut melding: Departementet varsles om et overtredelsesgebyr på 750.000 kroner for å ha foretatt en ulovlig direkte anskaffelse, og det «grovt uaktsomt». Journalisten har innsyn i varselet.
– Vil bli vurdert
Nemnda mener i korte trekk at kontrakten har fått et innhold som er vesentlig forskjellig enn slik den ble kunngjort, blant annet ved at nettsiden Statogstyring.no, som ble beskrevet som den «primære kanalen for leveranse», er blitt integrert i nettadressen Altinget.no/statogstyring. Nemnda har også kommet til at det er gjort endringer i kontraktens regulering av opphavsrett.
Gebyret er ikke endelig vedtatt:
– Saken er til behandling i departementet. Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (DFD) har frist til 28. august for å komme med merknader til varselet, skriver rådgiver Oscar Henrik Biti Næss ved DFDs kommunikasjonsenhet til Journalisten.
I klagenemndas oppsummering fremgår det at departementet avviste at det var gjort vesentlige endringer i kontrakten, og også: «Det er svært viktig for innklagede å bringe avtalen til opphør dersom den er ulovlig endret».
Men det er per nå ikke avgjort hva som blir utfallet for den inngåtte avtalen.
– Den videre prosessen vil bli vurdert etter at klagenemnda har kommet med sitt endelige vedtak i saken, skriver Næss.
– Andre ting å tenke på
Nåværende Stat & Styring-redaktør Øyvind Eggen understreker at det verken er tidsskriftet eller Altinget som er innklaget i saken. Det er det departementet som er.
– Vi er ikke part, og har derfor i utgangspunktet ingen kommentar til klagesaken, sier Eggen, som har lest varselet fra nemnda.
– Vi synes det er hyggelig at det ikke finnes noe i slutningene fra KOFA som gir støtte til tvil om hvorvidt det var riktig å gi avtalen til Altinget og Artikulert i utgangspunktet, sier Eggen, som er grunnlegger av nettstedet Artikulert.
Han leser KOFA-varselet som at det er «formelle ting i departementets prosess» som har ført til den varslede reaksjonen.
– Det blir ikke riktig for oss å kommentere på.
Eggen forteller at han og Altinget fikk kjennskap til klagenemndas syn i forrige uke, og at det således er ganske nytt for dem.
– Og denne uka har vi hatt en del andre ting å tenke på, avslutter Eggen.
Opptil 16 stillinger i norske Altinget forsvinner som følge av nedleggelsen. Stat & Styring utgjør per i dag Eggens redaktørstilling i tillegg til ytterligere et halvt årsverk.
Nylige artikler
NRK rettet konklusjon fra covidstudie – så måtte de rette rettelsen
Slutter seg til Altinget-kritikken: – Et nivå av brutalitet vi ikke er vant til i Norge
Journalistisk FOMO og sutring
Rasende nyhetssjef: – De har skremt folk til å signere dårlige sluttavtaler
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Mest leste artikler
Var alt Harald gjorde helt konge – og når er det greit å snakke stygt om de døde?
Publiserte bilde av Mette-Marit med «spybøtte»: – Stor dokumentasjonsverdi
Publiserer siste Altinget-artikkel på tirsdag
Brutalisering av arbeidslivet
Foreslår at Altinget saksøkes: – Gi dem en smekk