Rettens administrator, tingrettsdommer Arne Vikse, kritiserte tirsdag medier som har tatt kontakt med vitner i saken.
Foto: Heiko Junge / NTB
Drapet på Birgitte Tengs
Dommeren refser mediene i Tengs-saken
Dommer Arne Vikse kritiserer mediene for å ha kontaktet vitner i Tengs-rettssaken før og etter deres forklaringer i retten tirsdag.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Det har kommet retten for øre at vitner har blitt kontaktet av presse både i forkant og i etterkant av forklaringene sine, og de har gitt uttrykk for at de ikke synes det er greit. Særlig det å kontakte vitner i forkant av forklaringen må jeg reise en pekefinger mot, sier dommer Arne Vikse i retten.
Tre barndomsvenninner av Birgitte Tengs har tirsdag vitnet i rettssaken i Haugaland og Sunnhordland tingrett mot 52-åringen som er siktet for å ha drept Tengs i 1995.
– Det er vanskelig nok for vitnene å møte her i retten og gi forklaring, og det å i tillegg ha presse på seg gjør det ekstra krevende, sier han.
Nylige artikler
Jeg gruer meg skikkelig til å skrive for «de unge» igjen
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma