President Rodrigo Dutertes krig mot narkotikakriminalitet er omstridt. Dette bildet er fra 2018.
Arkivfoto: Bullit Marquez / AP / NTB
En filippinsk journalist som dekket Dutertes krig mot narkotika, er drept
Jobbet for nyhetsbyrået Reuters.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
En filippinsk journalist som hjalp et internasjonalt nyhetsbyrå å dekke president Rodrigo Dutertes krig mot narkotikakriminalitet, har blitt skutt og drept.
Jesus Malabanan ble onsdag skutt i hodet og erklært død da han ankom sykehuset i Calbayog, øst i landet, ifølge politiet.
Han jobbet som journalist for en engelskspråklig avis og en TV-kanal i Manila, og dekket også president Dutertes krig mot narkotika og narkotikakriminalitet for nyhetsbyrået Reuters.
Politiet har ikke funnet en gjerningsperson eller et motiv for drapet, men kollegaer av Malabanan sier han mottok drapstrusler før drapet.
Filippinene har blitt rangert som en av verdens farligste steder å være journalist av pressefrihetsgrupper.
Nylige artikler
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Norge har verdens beste pressefrihet. Men globalt går utviklinga i gal retning
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Pressefrihets-indeksen: Markant tilbakegang
17 kjappe
Mest leste artikler
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Nekter å møte på streikerammet hotell
NRK-forhandlingene i mål: – Historisk
Forsker mener seg misbrukt av TV 2 i vindkraft-sak
Så mange årsverk har redaksjonene