Det er mange sikkerhetsvakter rundt OL-anleggene i Beijing. En av dem beskrives som «overivrig» etter å ha dyttet vekk en nederlandsk TV-journalist som var i ferd med å rapportere fra Beijing.
Foto: Jae C. Hong / AP / NTB
IOC: Sikkerhetsvakt som dyttet vekk reporter var «overivrig»
– Det var en uheldig hendelse, sier IOC-talsmann.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den internasjonale olympiske komité (IOC) sier at sikkerhetsvakten som dyttet vekk en nederlandsk TV-reporter var «overivrig» og beklager episoden.
Sjoerd den Daas fra den nederlandske TV-kringkasteren NOS var i ferd med å rapportere fra Beijing fredag og svarte på spørsmål fra programlederen i studio da en sikkerhetsvakt bryskt dyttet ham unna. Han kom senere tilbake foran kamera og kunne fullføre rapporten.
– Det var en uheldig hendelse, sa IOC-talsmann Mark Adams lørdag. Han la til at NOS er kontaktet om hendelsen.
Arrangørens talskvinne Yan Jiarong sa at alle internasjonale medier som rapporterer fra OL ønskes velkommen, og at deres rettigheter vil bli ivaretatt.
NOS er nederlandsk rettighetshaver. Den Daas er kanalens Kina-korrespondent.
Nylige artikler
Skattebøkene skal på bordet
NRK forsvarer KI-bruk i ny tv-serie
Mediene bør møte Russlands trusler med kontekst
Schibsted i brev: Ba Datatilsynet dempe kritikken
Fengslet i Uganda: – Fullstendig sykt
Mest leste artikler
NRK forsvarer KI-bruk i ny tv-serie
Gikk 37 skiturer da han mistet jobben
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Schibsted i brev: Ba Datatilsynet dempe kritikken
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa