Unge demokratiforkjempere demonstrerer i Yangon søndag. Aktivistene tar i bruk stadig nye metoder for å omgå juntaens informasjonssensur.
Foto: AP / NTB
Unge i Myanmar produserer hemmelige nyhetsbrev
– Dette er vårt svar på dem som sinker informasjonsflyten.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Unge i Myanmar slår tilbake mot juntaens internett-nedstenging og informasjonssensur ved å lage egne hemmelige nyhetsbrev.
Tusenvis av lesere i landet laster ned en PDF-versjon av nyhetsbrevene, printer dem ut og distribuerer dem fysisk i nabolag i Yangon, Mandaly og andre byer. Selve nyhetsbrevene blir produsert i skjul på hemmelige steder.
Tilgangen til internett har vært stengt i flere uker nattetid i Myanmar. Nylig ble også oppkoblinger med trådløse nett stengt.
– Dette er vårt svar på dem som sinker informasjonsflyten – og for oss er det en trussel, sier en 30-åring som kaller seg Lynn Thant, som ikke er hans virkelige navn, til nyhetsbyrået AFP. Det er han som startet produksjonen av nyhetsbrevene, som har fått navnet Molotov.
Ifølge ham har publikasjonene nådd flere enn 30.000 folk på Facebook så lang, de fleste av dem unge aktivister.
Siden militærkuppet i februar har juntaen tilbakekalt lisensene til fem medier. I tillegg har politiet arrestert flere tusen mennesker. Flere enn 700 er trolig drept.
Nylige artikler
Jeg gruer meg skikkelig til å skrive for «de unge» igjen
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma