Sosiale medier vil bli stilt overfor nye krav dersom britene vedtar en ny lov om å forby hatefulle ytringer eller rasisme på internett.
Illustrasjonsfoto: Dado Ruvic / Reuters / NTB
Britene vil strafflegge hatefulle ytringer i sosiale medier
Ny lov skal samtidig beskytte ytringsfriheten.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den britiske regjeringen vil innføre en lov som åpner for at sosiale medier kan straffes med bøter i millionklassen dersom de ikke stopper hatefulle ytringer.
Loven går ut på at de sosiale mediene må holde hatefulle og rasistiske innlegg unna plattformene sine.
Dersom de ikke gjør det, kan de risikere kraftige bøter på opptil 10 prosent av omsetningen, men likevel ikke mer enn 18 millioner pund, vel 210 millioner kroner.
– Det er på tide at teknologiselskapene holdes ansvarlige og at det britiske folk blir beskyttet mot den slags, sier innenriksminister Priti Patel til nyhetsbyrået Reuters.
Loven skal samtidig beskytte ytringsfriheten og sikre at politisk debatt og journalistisk innhold beskyttes.
Det vil også stilles krav om å fjerne og begrense spredning av terrormateriale, oppslag om selvmord og seksuelt misbruk av barn, noe de sosiale mediene skal rapportere inn til myndighetene, skriver Reuters.
Nylige artikler
Aftenposten avpubliserer innlegg etter tvil om identitet
Slik ble fasit for medieåret 2025
Fagblad kan tape 2,7 millioner kroner etter konkurs
Et redaksjonelt regnskap: Året hvor ting ikke ble verre
Mer Trump enn norske partiledere i Aftenposten
Mest leste artikler
Aftenposten avpubliserer innlegg etter tvil om identitet
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
– ALFA står på trygg juridisk grunn
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen