BT gikk klart fri etter klage fra «Partiet»-forfatterne

Mats With Greger
nyhetsstudio pfu_live_juni25
Steinar Suvatne og Jørgen Gilbrant.

«Klart ikke-brudd» og «Langt innafor».

Slik beskrev Pressens Faglige Utvalg (PFU) klagesaken mot Bergens Tidende fra Steinar Suvatne og Jørgen Gilbrant. 

Tidligere kulturredaktør i Bergens Tidende, Jens Kihl, skrev i fjor kommentarartikkelen «Når du skal sleppe ei bokbombe: Ikkje slepp den på deg sjølv».

Kommentaren gjaldt boka «Partiet» som de daværende Dagbladet-journalistene har skrevet.

Forfatterne hevdet i sin klage at kommentaren inneholdt flere konkrete, feilaktige og alvorlige påstander om boken og deres arbeid med den. Påstandene ga et inntrykk av at boken er full av feil, basert på oppdiktede hendelser og preget av mangelfullt kildearbeid, skrev klagerne.

De mener påstandene ga rett til samtidig imøtegåelse, som de ikke fikk. Både bokens troverdighet og klagernes omdømme som saksprosaforfattere, ifølge Gilbrant og Suvatne.

BT på sin side, mener at kommentaren ikke inneholder påstander som krevde samtidig imøtegåelse. Det er ikke en sterk beskyldning å påpeke at faktagrunnlaget i en bok er for svakt, ifølge avisen.

Diskusjonen i utvalget var svært kort, og konkluderte med at BT ikke har brutt god presseskikk. 

Powered by Labrador CMS