Dagbladet med kraftig resultatfall

Mats With Greger
nyhetsstudio

Dagbladet AS gikk fra et driftsresultat på 45,2 millioner kroner til et driftsresultat på kun 1,1 millioner i regnskapsåret 2023/24. Det melder Medier24.

Regnskapsåret for Dagbladet går fra 1. oktober til 30. september

Omsetningen i perioden falt med 3,7 prosent til 620,6 millioner kroner, mens driftskostnadene økte til 619,5 millioner.

– Det var et krevende år for Dagbladet og bransjen generelt. Det viser også tallene for bransjen som kom i dag, der norske aviser samlet hadde en nedgang i annonseinntektene på over 330 millioner, sier ansvarlig redaktør Frode Hansen til Medier24.

Annonseinntektene falt med to prosent, tilsvarende 19 millioner kroner, og løssalget sank med 12,8 prosent. Abonnementsinntektene økte derimot med 4,7 prosent til 83,4 millioner kroner. Som for flere andre i bransjen har Dagbladet hatt utfordringer med både omsetning og lønnsomhet, sier Hansen.

– En av hovedårsakene er at de store tech-gigantene nå snart stikker av med halvparten inntektene i reklamemarkedet. Det bør i seg selv få en del alarmer til å gå, sier han til Medier24.

Årsresultatet endte til slutt på 2,5 millioner sammenlignet med 39 millioner i forrige periode. 

Powered by Labrador CMS