Truende mann tok seg inn i avisredaksjon – nå er han dømt

Nils Martin Silvola
nyhetsstudio

En mann i 40-årene er dømt til fengsel i ett år etter blant annet å ha truet med vold over Agderpostens tipstelefon, og senere tatt seg inn i lokalene til Agderposten 13. juni i år med ytterligere trusler mot redaktør Katrine Lia.

Det melder Fædrelandsvennen.

Redaksjonen ble evakuert på grunn av hendelsen, og mannen pågrepet av politiet etter en tid.

– Det er klart at det har vært en tøff prosess, og jeg er på generelt grunnlag glad for at retten har lagt vekt på trusler mot redaktørembetet. Det har vært en krevende sak for redaksjonen å dekke, og jeg har ikke vært involvert. Jeg håper at vedkommende får hjelp, sier Lia til Fædrelandsvennen.

Dommen gjelder flere tilfeller av vold, trusler og tyverier. Ifølge mannens advokat Samuel Bjørnson har mannen erkjent de fleste forholdene, og at han har et alkoholproblem han håper å få orden på.

Mannen skal ikke være enig i alle tiltalepunktene han ble dømt for, men anker ikke dommen.

Powered by Labrador CMS