Psykologen som skiftet side: Lærdommer fra Baneheia-saken

Roger Aarli-Grøndalen
skup2026 nyhetsstudio

I sesjonen «Tunnelsyn og gruppepsykologi: Hva kan vi lære av Baneheia-saken?» deltok blant andre Atle Austad, som var Viggo Kristiansens psykolog i fengselet.

Han delte erfaringer knyttet til å være overbevist om at Kristiansen var skyldig, til å gradvis innse at dommen måtte være feil.

Austad fortalte om belastningen ved å bli oppfattet som en støttespiller for Kristiansen, og hvorfor det er så vanskelig å være en motstemme.

– Det handler om følelser. Det er det som styrer oss. Her kommer «psykologen», sa Austad til latter fra salen.

Han fortalte at det er svært ubehagelig å ta feil.

– Vi vil helst ha rett. Står man utenfor, blir man fordømt.

Det å følge flokken er en overlevelsesmekanisme, ifølge psykologen.

– Mennesker tåler ikke kaos. Får man mye informasjon, søker man svar som rydder opp.

Dette gjelder i stor grad også for journalister, sa Austad. Han fortalte videre at han kjente veldig på dette da det ble kjent at han trodde på Kristiansen. Da ble han raskt stemplet som en idiot.

– Jeg ble drapstruet på alle sosiale medier, tror jeg.

Det ble også startet en prosess med å frata Austad psykologbevilgningen, noe som ble til store oppslag i en rekke medier. Da prosessen endte med at Austad ble frikjent, var det krevende å få mediene til å skrive om det, fortalte han.

Han var også skeptisk til at mediene ikke ansvarliggjorde de som hadde tatt feil.

Powered by Labrador CMS