Forbrukerrådet klager inn Schibsted til Datatilsynet

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Forbrukerrådet klager Schibsted inn til Datatilsynet for den nye løsningen der brukere må betale for å slippe at personopplysninger brukes til overvåkningsbasert markedsføring, kommer det fram i en pressemelding fra Forbrukerrådet.

Schibsted, som blant annet eier VG, Aftenposten, Bergens Tidende og Stavanger Aftenblad, har innført en ordning der lesere må betale opptil 49 kroner i måneden for å slippe sporing og slik markedsføring.

Klagen sendes i samarbeid med personvernorganisasjonen NOYB. Forbrukerrådet mener løsningen bryter med retten til personvern.

– Det skal ikke være slik at vi må betale for å beskytte oss mot kommersiell bruk av våre egne personopplysninger. Personvern er en grunnleggende rettighet, ikke et premiumvalg, sier direktør Mette Fossum i Forbrukerrådet.

NOYB-leder Max Schrems mener samtykke ikke kan regnes som frivillig når alternativet er å betale for å unngå sporing.

Forbrukerrådet har tidligere klaget inn Meta for en tilsvarende løsning. Den klagen ligger fortsatt til behandling hos Datatilsynet i Irland.

Powered by Labrador CMS