Ba om at Document ble kastet ut – så ble retten lukket for alle medier

Nils Martin Silvola
nyhetsstudio
Mette Yvonne Larsen, Borgarting lagmannsrett 26052023

De to tenåringsjentene som står tiltalt etter en skolebrann i Løten, nektet å forklare seg dersom Document.no fikk være til stede i retten, melder NRK fra Hedmarken og Østerdal tingrett tirsdag.

Jentenes forsvarere ba ifølge NRK om at avisas oppmøtte medarbeidere, deriblant ansvarlig redaktør Hans Rustad selv, ble vist ut av retten eller at saken skulle gå for lukkede dører.

Retten besluttet tirsdag formiddag, etter begjæring fra forsvarerne, å lukke retten for alle medier under de tiltaltes forklaringer.

Rettsaken gikk allerede for lukkede dører, med unntak for redaktørstyrte medier, og med referatforbud fra de tiltaltes forklaringer.

Ifølge NRK var forsvarer Mette Yvonne Larsen skeptisk til om Document kom til å overholde referatforbud hvis de fikk være til stede.

– Det har hun ingen belegg for å si. Jeg har vært i mange rettssaker og selvfølgelig overholder det som alle andre, sier redaktør Rustad til NRK.

Powered by Labrador CMS