EnergiWatch-redaktør Anders Lie Brenna reagerer på forslag om å holde viktige søknader unna innsyn.
Foto: Anna Stjern
Regjeringen vil unnta havvind-søknader fra innsyn: – Skremmende
Reagerer på at milliardsøknader kan bli hemmeligholdt.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Jeg synes det er skremmende å lese argumentasjonen, skriver EnergiWatch-redaktør Anders Lie Brenna til Journalisten.
I egen avis har han nylig omtalt på nyhetsplass at regjeringen planlegger å unnta søknader for havvindområdene Utsira Nord og Sørlige Nordsjø II fra innsyn.
Det er en enorm ressursbruk som planlegges, opplyser redaktøren: regjeringen vil bruke 23 milliarder kroner på ett havvindområde og et ukjent antall milliarder på det neste.
Likevel er Olje- og energidepartementets begrunnelse for å legge lokk på søknadene at det blir for arbeidskrevende for departementet å skille ut taushetsbelagt informasjon som måtte befinne seg i søknadene.
Lie Brenna påpeker at konsortiene som søker på områdene er pålagt å levere sladdede bud selv, og at det er snakk om kun 10-12 søknader.
– Hvis departementet ikke har tid og råd til å følge opp innsyn når det dreier seg om milliardbeløp, kan man lure på når de kan ta seg tid og råd, skriver han til Journalisten.
Regjeringens forslag om å endre forskriften i offentlighetsloven og forskriften til havenergiloven for å kunne unnta søknadene for innsyn, er nå sendt på høring med frist til 13. oktober.
Nylige artikler
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven