«Nyhetstretthet» rundt krigen i Ukraina bekymrer medieledere på vei inn i 2023. Her fra fronten ved Bakhmut.
Foto: Clodagh Kilcoyne / Reuters / NTB
Spår vanskelig 2023 for mediebransjen
Flere bekymringer i Reuters-rapport.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
2023 kommer til å bli et år der usikkerhet preger mediebransjen, ifølge en fersk rapport.
Det er Reuters Institute som står bak «Journalism, media and technology trends and predictions 2023», som tar for seg utsikter for bransjen på globalt nivå.
Rapporten baserer seg på uttalelser fra 303 respondenter, alle med lederstillinger i mediebedrifter i 53 land, blant annet Norge.
Et gjentagende svar er ifølge rapporten at de økonomiske indikatorene ikke er positive. Det er ikke bare i Norge det snakkes om en trend med økende utgifter for produksjon, samtidig som brukerne har mindre å rutte med.
56 prosent av de svarende oppgir at de er mindre optimistiske for egen virksomhet enn på samme tidspunkt i fjor. 19 prosent svarer at de er «svært lite optimistiske», omtaler danske Journalisten.
Rapporten spår at flere aviser kommer til å kutte papirproduksjon i løpet av året.
Mange medieledere, 72 prosent, oppgir også at de er bekymret for nyhetstretthet blant brukerne, spesielt rundt temaer som krigen i Ukraina og klimaendringer.
Les hele rapporten hos Reuters Institute.
Nylige artikler
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Fotballkeeper hevnet seg på journalist etter dårlig børskarakter: – Herlig
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk