Lubna Jaffery og Gaard Steiro NR Høstmøtet 2023. Foto: Roger Aarli-Grøndalen
Arkivfoto: Roger Aarli-Grøndalen
Staten og TV 2 inngår ny avtale
Fortsetter som kommersiell allmennkringkasting for en ny periode.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– I en krevende og urolig tid med økende desinformasjon, trenger vi sterke og seriøse nyhetsformidlere. Jeg er derfor glad for at TV 2 påtar seg oppdraget som kommersiell allmennkringkaster for en ny periode, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery i en pressemelding.
Staten, ved Kultur- og likestillingsdepartementet, og TV 2 har i dag inngått en ny avtale om kommersiell allmennkringkasting.
Ifølge avtalen vil staten kompensere TV 2 for nettokostnadene knyttet til oppdraget med inntil 150 millioner kroner i året.
– Dette er en viktig avtale for mediemangfoldet. Den sikrer at vi fortsatt har en kommersiell allmennkringkaster med sterk tilstedeværelse i Bergen. Vi trenger gode redaksjonelle miljøer utenfor Oslo-området. Det gir andre perspektiver, ulike historier og nye stemmer i samfunnsdebatten, sier Jaffery.
Fem år
Avtalen vil tre i kraft 1. januar 2024 og vare frem til 31. desember 2028. I 2018 inngikk staten en tilsvarende avtale med TV 2 for perioden 2019-2023.
Mange av kravene i den gjeldende avtalen vil videreføres i den nye avtalen, skriver departementet i pressemeldingen. Dette gjelder blant annet kravet om at TV-kanalens hovedredaksjon og sentrale nyhetsredaksjon skal være lokalisert i Norge, og minst 100 kilometer utenfor Oslo sentrum.
I den nye avtalen er det imidlertid et nytt punkt om at leverandøren – altså TV 2 – skal ha redaksjonelle medarbeidere i nyhetssendingene på minst seks ulike steder.
Øvrige hovedpunkter fra avtalen:
- TV 2 skal ha daglige nyhetssendinger
- TV 2 skal tilby norskspråklige programmer for barn og unge.
- TV 2 skal bruke minimum 300 millioner kroner på førstegangsvisninger av norsk film og tv-drama i avtaleperioden, et gjennomsnitt på 60 millioner kroner årlig.
- Det er etablert et regnskapsmessig skille mellom TV 2 sin allmennkringkastings-virksomhet, som skal støttes med offentlige midler, og annen virksomhet, som faller utenfor oppdraget
Nylige artikler
Er mediene virkelig for ukritiske til Trump?
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
TV 2: Dette gikk galt da Haaland-straffe ble erstattet med reklame
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
Mest leste artikler
– ALFA står på trygg juridisk grunn
Aldri har flere klaget på norsk presse
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
Slik plasseres mediene under Høiby-rettssaken