Tom Hetland ny sjef i Stavanger
Etter tre og en halv måned som konstituert sjefredaktør kan Tom Hetland belage seg på å bli Aftenbladets åttende toppsjef. Endelig avgjørelse fattes på styremøte i ettermiddag, skriver Stavanger Aftenblad i dag. Aftenbladet påberoper seg «flere sentrale kilder».
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Hvis alt går som Aftenbladet skriver, så satser Stavangeravisen på intern rekruttering og kontinuitet. Avisen går tilbake til ordningen med å skille redaktør og direktør, men også ny administrerende direktør hentes fra eget hus.
Hetland har vært ansatt i Aftenbladet siden august 1986, og har for det meste jobbet med politisk journalistikk. Han ble gruppeleder i politisk redaksjon i 1993, og har vært politisk redaktør i Aftenbladet siden 1998.
Da Jens Barland trakk seg som sjefredaktør og administrerende direktør 16. oktober i fjor, ble Hetland konstituert i stillingen som sjefredaktør to dager senere. Fra samme tid har Harald Sig. Pedersen fungert i stillingen som administrerende direktør. Etter det Aftenbladets redaksjon erfarer, vil Pedersen bli foreslått som permanent administrerende direktør. Pedersen har vært viseadministrerende direktør i Aftenbladet siden 1991.
48 år gamle Hetland er født på Sviland i Sandnes, og er bosatt på Bryne. Han er utdannet filolog med hovedfag i historie, og har norsk og russisk i fagkretsen. Hetland er gift med Anne Berit Hatlem, som er journalist i Jærbladet. Han har to barn.