Debatten-seertall: Slått av Solvang
Men overgår vårsesongen. – Må ta høyde for at tv-markedet er fallende, sier redaksjonssjef.
Steinar Suvatne har ledet NRK Debatten siden september.
Foto: Skjermdump NRK
Årets høstsesong av NRKs Debatten når seermessig ikke helt opp til tilsvarende periode i fjor, da Fredrik Solvang var inne i sin siste høst som programleder.
Journalisten har fått tilsendt gjennomsnittstall for de elleve Debatten-sendingene fra 1. september til og med 8. oktober i år.
Snittet ligger på 319.000 seere totalt (251.000 på lineær-tv og direktestrømming, 67.000 strømmet i ettertid) per sending. Dette utgjør en markedsandel på 36,2 prosent.
Dermed overgår «Suvatne-Debatten» hittil med knapp margin seersnittet for hele vårsesongen i år, som ble ledet av Åsa Vartdal og Espen Aas. Snittet for hele deres periode var 314.000 seere totalt, men markedsandelen var høyere: 39,6 prosent.
Kjemper mot fotball
Fra 9. september til 14. oktober i fjor, en periode som startet umiddelbart etter stortingsvalget 8. september, hadde Debatten i snitt 407.000 seere totalt og en markedsandel på 44,8 prosent, viser NRK-oversikten.
Den påfølgende perioden, frem til Solvangs siste sending i slutten av november, var snittet på 372.000 seere totalt og markedsandelen på 42,8 prosent.
I oversendelsen fra NRK gjøres det oppmerksom på at to av høstens Debatten-sendinger har gått samtidig som TV 2 har sendt kamper for det norske herrelandslaget i fotball til svært stor oppmerksomhet.
Fallende marked
– Vi er fornøyd med de tallene vi ser. De forsvarer godt den plasseringen Debatten har som et sentralt program to ganger i uka. Det er også mye mer enn seertallene som avgjør om vi har oppnådd det vi vil, sier redaksjonssjef Kyrre Nakkim.
Han minnner om at en utfordring med å sette seertall opp mot tidligere tall er at tv-markedet som helhet er fallende.
– Man må ta høyde for det. Men vi ser en bitteliten økning mot i vår, og vi ser flere digitale seere, sier Nakkim.
Der vårsesongen i snitt hadde 39.000 seere som strømmet sendingen i ettertid, er snittet for høsten hittil 67.000.
– Teamarbeid
Redaksjonssjefen peker også på eksterne faktorer som påvirker seertall.
– Høsten i fjor var i et valgår, da vet vi at alle debattprogrammer naturlig nok får mer oppmerksomhet. Og en vårsesong kan strekke seg ut i finere og varmere vær, da slår en værfaktor inn.
Vel så viktig som seertallene mener Nakkim at det er at NRK sier seg godt fornøyd med gjennomføringen av høstens sendinger.
– Vi klarer å velge riktige temaer og behandler dem på en skikkelig måte, og sørger for at landet har en debattarena som også fører til videre debatter der hjemme, sier redaksjonssjefen.
Han understreker at tross programlederskifter så er det samme redaksjon som har stått bak Debatten i fjor høst, i vår og nå.
– Det er et teamarbeid som ligger bak. Endringene folk opplever er nok tilpasninger til den enkelte programleder, men temavalgene og spørsmålene vi går inn i skal være gjenkjennbare fra tidligere sesonger. For oss er det fortsatt viktigere å stirre på det journalistiske produktet vi leverer, enn å stirre på tallene.
Nylige artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
KI-avsløringene i Adressa: – Det har vært en vekker
Flest betaler for KI i Norge – men skepsisen til KI-journalistikk er stor
Labrador-løsning røpet innhold i artikler gjennom nettadresser
Disse får pressestøtte: Ti nye søkere får avslag
Mest leste artikler
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
– Ser ut som sikkerhetsglipp hos Dagens Næringsliv
Beskriver stort press mot «Profeten»-dokumentarist