PFU behandlet klage mot Bodø Nu.
Foto: Marte Vike Arnesen
Bodø Nu felt på tre punkter i PFU
Klaget inn av Bodø pensjonskasse.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Under møtet 2. mars behandlet Pressens Faglige Utvalg klage fra Bodø pensjonskasse mot tre artikler publisert hos Bodø Nu, og konkluderte med brudd på god presseskikk.
Bodø Nu ble til slutt felt for brudd på Vær varsom-plakatens punkter 3.2 om faktasjekk, 4.4 om dekning for overskrifter og 4.14 om imøtegåelse.
I den første artikkelen skrev avisen at pensjonskassen var blitt politianmeldt for «grovt bedrageri», «økonomisk utroskap», «påvirkningshandel» og «grov korrupsjon». I den andre skrev Bodø Nu om et tidligere omtalt varsel. I den tredje artikkelen skrev avisen at Bodø pensjonskasses revisor hadde deltatt på flere reiser i regi av pensjonskassen.
Klageren mente Bodø Nu ikke kontrollerte påstandene i politianmeldelsen tilstrekkelig, og hadde publisert flere feilaktige opplysninger, samt at de fikk for dårlig tid til å imøtegå opplysningene i anmeldelsen. De ble heller ikke forelagt alle påstandene som avisen har publisert i de tre artiklene, mente pensjonskassen i klagen. Bodø Nu avviste på sin side brudd på god presseskikk.
PFU-fellelsene gjaldt de tre artiklene i ulik grad; den tredje artikkelen gikk helt fri.
Les mer om klagen og saken hos PFU-basen.
Journalisten strømmer behandlingen av alle de åpne PFU-sakene onsdag.
Nylige artikler
Aller Media kjøper 30 prosent av Subjekt
NRKs Fredrik Tombra forlenger oppholdet i Ukraina
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
Stat&Styring avvikles
Har mistet fire millioner i pressestøtte på to år
Mest leste artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler