Stat&Styring avvikles
Mottok endelig beskjed på onsdag.
Altinget Norge fikk tilslag på å gi ut Stat&Styring i desember i fjor, med Øyvind Eggen som redaktør. Her med daværende Altinget Norge-sjef Veslemøy Østrem.
Foto: Kaya Sandegren / Altinget
Det er to dager siden redaksjonen i Stat&Styring, «byråkratenes eget fagtidsskrift», mottok den formelle konsekvensen av at kontrakten mellom Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (DFD) som oppdragsgiver og Altinget Norge har blitt erklært ulovlig, slik Journalisten kunne fortelle i forrige uke.
Kontrakten sies opp, og 30 dager etter at beskjeden ble gitt kan utgiver ikke gi ut Stat&Styring lenger. Hittil er det i det blå hva som så skjer videre.
– Det er grunnleggende ironisk at nettopp Stat&Styring, et tidsskrift om offentlig forvaltning, må gi tapt for et forvaltningsmessig rot av en nesten surrealistisk natur, sier redaktør Øyvind Eggen til Journalisten.
– Mener det ikke er feil
Eggen var redaktør for tidsskriftet Artikulert før han ble ansatt i Altinget Norge nettopp for å være redaktør for Stat&Styring. Da den norske Altinget-satsingen brått ble lagt ned i høst, skulle Stat&Styring-oppdraget for DFD være siste aktivitet i Norge.
Slik gikk det ikke; en klage fra den eneste andre deltakeren i anbudskonkurransen fikk medhold hos Klagenemnda for offentlige anskaffelser (KOFA). Kontrakten hadde blitt vesentlig endret etter inngåelse, var konklusjonen.
– Selve saken er det mye å si om, men klagenemnda har siste ord, så det er liten grunn til å diskutere substansen i den. Men det er ingen tvil om at det nemnda mener er feil, er noe jeg mener ikke er en feil, men heller en skjønnsmessig vurdering innenfor det departementet hadde anledning til, sier Eggen, som har skrevet en Stat&Styring-kommentar om sitt syn på KOFA-prosessen.
Uvisst om ny utlysning
Eggen har foreløpig ikke fått noen beskjed om hvorvidt det blir ny anbudskonkurranse om utgivelsen av tidsskriftet. Forståelig, mener han, siden en part ikke skal bli informert før andre av konkurransehensyn.
Journalisten har vært i kontakt med DFD flere ganger denne uka, men har hittil ikke fått svar på hva som blir veien videre for Stat&Styring.
Eggen sier at han, ved en ny utlysning, kommer til å vurdere å legge inn tilbud i samarbeid med et annet mediehus. Hvis vilkårene blir gode nok.
– Vilkårene slik de var, var så vidt gode nok til å drive. Det var en kombinasjon av et lavt beløp og ingen mulighet til å utvide gjennom abonnementsinntekter. En åpning for slike inntekter ville gitt et bedre grunnlag, sier Eggen.
Avviser erstatning
Journalisten omtalte tidligere denne uka at anbudskonkurrenten Medier og Ledelse AS og Arild Aspøy hadde sendt erstatningskrav til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet for tapt inntekt etter at Altinget ble tildelt kontrakten.
Dette kravet avviser nå departementet, som ikke kan se at det foreligger noen erstatningsbetingende feil på statens side.
«Departementet bestrider blant annet at det overhodet foreligger et brudd på reglene om offentlige anskaffelser og mener at eventuelle feil uansett ikke er tilstrekkelig kvalifisert, sett opp mot den høye terskelen som er oppstilt i HR-2019-1801-A (Fosen-linjen). Kravene avslås derfor i sin helhet», heter det i svaret Journalisten har fått tilsendt.
Også Medier og Ledelse har meldt at de er interessert i å utgi Stat&Styring videre ved en eventuell ny utlysning.
Nylige artikler
Hva skjer når pressen ikke gir faglige motstemmer plass
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
Upubliserte KK-artikler lå åpent tilgjengelig
Debatten-seertall: Slått av Solvang
KI-avsløringene i Adressa: – Det har vært en vekker
Mest leste artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
– Ser ut som sikkerhetsglipp hos Dagens Næringsliv