Ikke riktig tidspunkt, fastslår DRs utviklingssjef.
RITZAU SCANPIX
Dansk TV-serie utsettes etter metoo-skandale i DRs pikekor
Serien ligner for mye på virkeligheten.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Danmarks Radio (DR) utsetter en satireserie om sexisme og metoo i musikkbransjen ettersom TV-serien anses å ligne for mye på virkeligheten.
TV-serien «Orkesteret» skulle hatt premiere i 2021, men den utsettes nå til sommeren 2022.
Det skyldes at den beskriver forhold som i stor grad ligner på de som nylig ble avslørt i DRs pikekor, skriver Berlingske mandag.
Tidligere kormedlemmer har fortalt om seksuell trakassering og krenkende atferd under to tidligere sjefdirigenter, og saken regnet som en av de mest alvorlige etter at metoo skapte bølger i dansk kulturliv.
– Vi har forstått at det ikke er riktig tidspunkt å sende en serie med emner som sexisme, makt og ubalanser i en musikalsk verden så kort tid etter at konklusjonene fra advokatundersøkelsen om DRs pikekor er offentliggjort, skriver utviklingssjef Henriette Marienlund i DR i en uttalelse til Berlingske.
Nylige artikler
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Både redaktør og kommunikasjonssjef: – Vi har fortsatt redaksjonell frihet
Journalist tiltalt i alvorlig overgrepssak: – Sjokk og sinne
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper