Maria Ressa og Dmitrij Muratov på scenen under utdelingen av Nobels fredspris i 2021.
Foto: Johannes Granseth / Nobels Fredssenter
Nobels fredspris 2021
Maria Ressa og Dmitrij Muratov kommer til Oslo i september
Fredsprisvinnerne skal delta på Nobels Fredssenters konferanse om ytringsfrihet.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Vi er veldig glade for å kunne presentere de to på samme scene igjen, snart ett år etter at de ble kunngjort som fredsprisvinnere, sier Nobels Fredssenters direktør Kjersti Fløgstad i en pressemelding.
– Alt som har skjedd siden den gang viser jo hvor viktig og riktig denne prisen var.
Journalistene Maria Ressa og Dmitrij Muratov ble tildelt Nobels fredspris for 2021 for sin kamp for ytringsfrihet på Filippinene og i Russland.
– Når Ressa og Muratov kommer til Oslo får vi høre deres egen versjon av det som har skjedd siden de mottok Nobels fredspris. Maria Ressa skal også delta i en paneldiskusjon om hvordan sosiale medier påvirker demokratiet, forteller Fløgstad.
Freedom of Expression Conference arrangeres på Nobels Fredssenter fredag 2. september. I tillegg til de to journalistene, står også Colombias tidligere president Juan Manuel Santos, som fikk prisen i 2016, på talerlisten, sammen med en rekke internasjonale eksperter på ytrings- og pressefrihet, opplyser Nobels Fressenter.
Nylige artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
17 kjappe
Selvransakelse og lettelse under rettssakens siste dag
NJ-advokat om «medierabatt» i straffesaker: – Hvor skulle grensen gått?
Debatt: Hva har Høiby-saken lært oss?
Mest leste artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
Det er en trojansk hest i Aftenposten-redaksjonen
Advokatfirmaer kuttet DN-avtaler: Avviser kobling til kritisk dekning
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
– Litt sånn ungdomsskoleaktig