Medisinsk personell med munnbind på plass ved universitetet i Kario.
Foto: Shokry Hussien / Reuters / NTB scanpix
Egypt kaster ut The Guardian etter negativ koronaartikkel
Hevder saken er full av feil.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Egypt vil ta presseakkrediteringen fra The Guardians korrespondent som følge av en sak den britiske avisen skrev om koronasituasjonen i landet.
The Guardian siterte søndag en canadisk spesialist på infeksjonssykdommer som anslo at minst 19.000 personer er smittet av koronaviruset i Egypt.
Egyptiske helsemyndigheter hadde tirsdag bare rapportert om 166 smittede og fire dødsfall som følge av epidemien.
Den statlige egyptiske informasjonstjenesten (SIS), som utsteder akkreditering til utenlandske journalister i landet, krever at The Guardian beklager saken og sier den er full av feil.
– Dersom de ikke beklager, vil vi ta i bruk alle rettslige tiltak, inkludert stenging av avisens kontor i Egypt og tilbaketrekking av akkreditering, heter det i en kunngjøring fra SIS.
SIS har også gitt New York Times en advarsel som følge av at avisen har tvitret om antallet koronasmittede i Egypt.
Nylige artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Dagbladet endrer forsiden
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Lucia-sjokk i flere redaksjoner