Flertall ber regjeringen utrede hva null­moms vil koste 

Høyre får støtte i Stortinget fra Frp, KrF, Venstre, MDG, Senterpartiet og Arbeiderpartiet for å pålegge regjeringen å avklare hva et plattformnøytralt momsfritak for mediene vil koste.

– I en tid med desinformasjon og falske nyheter må vi sikre at kvalitetssikret journalistikk når folk der de faktisk er, sier Tone Wilhelmsen Trøen.
Publisert
Lesetid: 1 min

Finanskomiteens innstilling i saken ble avgitt torsdag.

Der går et bredt flertall inn for Høyres forslag om å be regjeringen avklare provenyeffekten av et plattformnøytralt momsfritak for nyhets- og aktualitetsmedier.

Forslaget innebærer at regjeringen skal gjøre dette i samråd med mediebransjen, og samtidig vurdere mulighetene for juridiske avgrensninger av ordningen. Resultatet skal legges frem for Stortinget på egnet måte.

Kvalitetssikret journalistikk

Høyres kulturpolitiske talsperson Tone Wilhelmsen Trøen mener vedtaket er viktig for mediebransjen.

– Frie og redaktørstyrte medier er en del av Norges beredskap. I en tid med desinformasjon og falske nyheter må vi sikre at kvalitetssikret journalistikk når folk der de faktisk er, sier Trøen til Journalisten.

Bakgrunnen er striden om merverdiavgift på elektroniske nyhetstjenester. I 2023 ble momsfritaket for elektroniske nyheter formidlet gjennom lyd og video fjernet. Dermed er tekstbaserte digitale nyheter fortsatt fritatt for merverdiavgift, mens lyd og video er momsbelagt.

– Støre-regjeringen skapte et unødvendig problem da de innførte moms på lyd og video i 2023. Det er på tide å rydde opp, og første steg er å bli enige om tallgrunnlaget, sier Trøen.

Påvirker formater

Høyre har argumentert for at dagens regler gjør avgiftssystemet mindre teknologinøytralt, og at det kan påvirke hvilke formater redaksjonene velger å satse på.

– Høyre mener avgiftssystemet ikke skal bestemme hvilke plattformer eller formater som lykkes. Staten skal ikke detaljstyre om en redaksjon skal lage tekst, lyd eller video for å slippe moms, sier Trøen.

Flertallet i Stortingets finanskomite består av Frp, KrF, Venstre, MDG, Senterpartiet, Arbeiderpartiet og Høyre.

Medietilsynet har tidligere anbefalt at nyheter publisert som tekst, lyd og levende bilde bør behandles likt avgiftsmessig.

Gode nyheter 

– At Høyre får gjennomslag for å tvinge regjeringen til å avklare provenyeffekten av plattformnøytral moms sammen med bransjen, er gode nyheter for Medie-Norge. Vi er stolte av dette gjennomslaget.

Hun reagerer samtidig på at regjeringen ikke allerede har ønsket å utrede spørsmålet nærmere sammen med bransjen.

– Det bemerkelsesverdige er at regjeringen ikke ønsker å gå nærmere inn i provenyspørsmålet sammen med bransjen. Representantforslaget ber nettopp om å få avklart provenyet og mulighetene for juridiske avgrensninger, sier Trøen.

Powered by Labrador CMS