Grusom milepæl: 50 journalister drept i Israel og Gaza
Hver dag dør journalister i krigen i Midtøsten.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Siden Hamas gikk til angrep på Israel 7. oktober har antallet drepte journalister steget raskt i takt med Israels bombing av Gaza. Mandag meldte Committee to Protect Journalists (CPJ) at 50 journalister og mediefolk er drept til nå i konflikten.
Dermed drepes flere enn én journalist daglig i konflikten, som Reportere uten grenser (RSF ) har beskrevet som den blodigste starten på en krig for journalister i det 21. århundre.
Til og med tirsdag 21. november har CPJ registrert 45 drepte palistinske journalister, fire israelske og én libanesisk. 11 journalister er meldt skadet, tre savnet og 18 arrestert.
Minst tolv av journalistene er blitt drept i forbindelse med arbeid, og de fleste er drept i israelske luftangrep mot Gaza. CPJ skriver at de undersøker alle meldinger om drepte, skadde, savnede og arresterte journalister i krigen.
Nylige artikler
Sol-nedgang: Halverte tall
17 kjappe
Analyse pekte på «systematisk overtredelse av presseetikken» – men Document fikk pressestøtte
Hva har KI-eksperten egentlig gjort?
Tale er sølv, å gjenta hva andre har sagt, er tull
Mest leste artikler
NRK etter KI-funn: – Kan ikke utelukkes
Åpent brev om utmelding av Norsk Redaktørforening
Drastisk fall for Dagbladet – mistet 25 prosent av leserne
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet