Journalister i streik utenfor kontorene til lokalavisa Austin American-Statesman i Texas.
Foto: Eric Gay / AP / NTB
Streik i Gannett
Hundrevis av amerikanske journalister i streik
Journalister i en rekke lokalaviser i USA gikk ut i streik mandag for å kreve ny ledelse og en slutt på kostnadskuttene i landets største aviskonsern, Gannett.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Streiken er organisert av fagforeningen NewsGuild-CWA og rammer aviser i minst sju delstater, deriblant storaviser som Arizona Republic og Palm Beach Post. Gannett sier streiken ikke vil ramme nyhetsdekningen. I to av avisene er det også streik tirsdag.
Bakgrunnen er at hele styret i Gannett ble gjenvalgt på konsernets generalforsamling, tross at fagforeningen hadde bedt aksjonærene kaste styreleder Mike Reed.
Reed har ledet konsernet siden 2019, og i perioden har mange journalister mistet jobben og flere aviser blitt nedlagt. Store kostnadskutt for å betjene gjeld har blant annet ført til at mange ansatte fikk redusert pensjon.
Gannett eier blant annet riksavisa USA Today i tillegg til mer enn 200 lokalaviser i hele USA. NewsGuild hevder arbeidsstyrken i konsernet har blitt redusert med 47 prosent på bare tre år.
Nylige artikler
Flere nordmenn unngår nyheter
Medietilsynet har sendt varsel: Mener TV 2 kan ha brutt helligdagsforbud mot reklame
Om kritisk journalistikk avhenger av kommunikasjonsrådgivere, har journalistikken gravd sin egen grav
Høiby-saken: Medieomtalen påvirket ikke dommen
VG etter egen Høiby-evaluering: – Vi kan stå for helheten
Mest leste artikler
Se og Hørs bilde av Marius Borg Høiby var ekte likevel
Tvilling-trøbbel for TV 2-serie
Ikke en eneste norsk søknad: – Alvorlig
India-konfrontasjon: Dette ville ho gjort annleis
Diktat i Vårt Land – klubben dropper sommerfesten