Jan Espen Kruse forlater nå Russland.
Skjermdump NRK TV
NRK henter hjem korrespondent fra Moskva
Ny medielov skaper utfordringer.
Korrespondent Jan Espen Kruse i Russland hentes hjem til Norge, melder NRK. Årsaken er landets nye medielov, som gjør det straffbart å spre «falske nyheter».
Fredag kveld besluttet den svenske kringkasteren SVT å forlate landet, og NRK følger nå etter.
– NRK har besluttet å midlertidig hente hjem vår Moskva-korrespondent på grunn av innstrammingene i det russiske lovverket. Vi har selvsagt en ambisjon om å vende tilbake for å kunne dekke denne krigen så tett som mulig. Men nå har vi altså en situasjon der vi er til stede inne i et krigsherjet Ukraina, men ikke i Russland, sier redaktør Knut Magnus Berge i NRK til NTB.
Ny lov
Årsaken til at NRK nå henter hjem Kruse er blant annet innstrammingen i det russiske lovverket som kan kriminalisere normal kritisk journalistikk.
Fredag morgen vedtok Dumaen, nasjonalforsamlingen i Russland, en ny lov som gjør det straffbart å spre «falske nyheter» om det russiske militæret. Strafferammen er på 15 år.
Et kriterium for å bli straffet er at «den falske informasjonen» får «alvorlige konsekvenser».
– Nå har vi et behov for å områ oss og vurdere hva vi gjør videre. Ambisjonen vår er selvsagt fremdeles å gi et bredt og sannferdig bilde av krigen Russland fører i Ukraina, sier Berge.
Flere medier ut av Russland
Kruse har jobbet for NRK i Moskva i flere perioder, og han har vært kanalens korrespondent i den russiske hovedstaden siden 2018.
Den østerrikske kringkasteren ORF henter også hjem sin korrespondent. I tillegg har nyhetsbyrået Bloomberg og kanalene CBS og CNN stanset sin virksomhet i Russland.
Fredag kveld opplyste BBC at de inntil videre stanser sin virksomhet i Russland. Også BBC oppga den nye medieloven som årsaken til beslutningen.
Nylige artikler
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement