Kjente tv-fjes trosset streik

Et betydelig antall av BBCs kjente programledere møtte på jobb og trosset proteststreiken mot en planlagt nedbemanning på 4000 årsverk.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Likevel ble store deler av mediegigantens sentrale programtilbud synlig rammet av den 24 timer lange markeringen fra mandag morgen. BBC-ledelsen hevdet mandag at 62 prosent av alle ansatte hadde møtt på jobb.

I de sentrale nyhetsredaksjonene i London var andelen imidlertid på bare 35 prosent, noe som ifølge MediaGuardian tyder på en betydelig støtte til streiken blant journalister og teknikere.

- Har kontrakt

Terry Wogan, en av BBCs best betalte programledere, uttalte mandag at han støtter de streikende. Men han konkluderte likevel med at han ikke var i en situasjon der han kunne delta i streiken.

- Selvsagt har jeg sympati med de streikende, men jeg har en jobb å gjøre. Jeg har en kontrakt, sa Wogan ifølge MediaGuardian.

Declan Curry, som presenterer økonominyheter i BBC1, fastslo mandag at han ikke støtter streiken og møtte derfor på jobb som normalt.

- Etter min mening har ledelsen levert en overbevisende begrunnelse for hvorfor nedbemanningen er nødvendig. Vi forvalter andre menneskers penger, og må bruke dem så klokt som mulig, uttalte den kjente tv-journalisten.

Suksess, mener NUJ

Det engelske journalistforbundet, The National Union of Journalists, uttalte likevel tirsdag morgen at den 24-timers streiken har vært en «overveldende suksess». Generalsekretær Jeremy Dear hevder at en rekke av BBC flaggskip-programmer ble rammet, både nasjonalt og i regionene.

- Vi er strålende fornøyd med den støtten vi har mottatt for streiken, sier Dear.

Powered by Labrador CMS