– Vi er glad for at departementet forkastet medietilsynets forslag om å kutte dobbelt tilskudd for nord-norske aviser for dager med papiravis, sier MBL-sjef Randi S. Øgrey.
Foto: Vidar Ruud / NTB
Aviser i Nord-Norge beholder dobbelt tilskudd
Medietilsynets forslag forkastet.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I en rapport fra 2021 foreslo Medietilsynet å fjerne dobbelt grunntilskudd til aviser i Nord-Norge for dager med papiravis. Kultur- og likestillingsdepartementet har nå forkastet forslaget og ifølge Mediebedriftenes landsforening (MBL) er de glade for at forslaget ikke er blitt tatt til følge. Det melder foreningen i en pressemelding.
– Dette har MBL tatt opp med departementet både skriftlig og i møter, og levert dokumentasjon på konsekvensene av forslaget, sier administrerende direktør Randi S. Øgrey i pressemeldingen.
Kultur- og likestillingsdepartementet sendte torsdag før påske forslag til ny forskrift om produksjonstilskudd til nyhets- og aktualitetsmedier på høring.
– Det er viktig å ha gode, forutsigbare og stabile rammevilkår fremover, når avisene skal videreutvikle en mer og mer digital forretningsmodell, sier Øgrey.
Nylige artikler
KI-avsløringene i Adressa: – Det har vært en vekker
Flest betaler for KI i Norge – men skepsisen til KI-journalistikk er stor
Labrador-løsning røpet innhold i artikler gjennom nettadresser
Disse får pressestøtte: Ti nye søkere får avslag
Morgenbladet fikk full støtte i PFU
Mest leste artikler
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
– Ser ut som sikkerhetsglipp hos Dagens Næringsliv
Beskriver stort press mot «Profeten»-dokumentarist