Avgjørelsen kommer idet det er satt i gang 29 ulike granskninger av RTs dekning av Russlands invasjon av Ukraina.
Foto: Dado Ruvic / Reuters / NTB
Storbritannia trekker lisensen til russiske RT
RT er tatt av lufta i mesteparten av Europa.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Det statlige russiske mediet RT mister lisensen til å kringkaste i Storbritannia med umiddelbar virkning, blant annet på grunn av manglende objektivitet.
– Vi har gjort dette på grunnlag av at vi ikke anser RTs lisenshaver, ANO TV Novosti, som verdige en britisk kringkastingslisens, skriver det britiske medietilsynet Ofcom.
Avgjørelsen kommer idet det er satt i gang 29 ulike granskninger av RTs dekning av Russlands invasjon av Ukraina. Kanalen har også tidligere vært i hardt vær, og fått en rekke bøter for brudd på britiske regler som krever upartisk nyhetsdekning.
Ofcom peker også på at RT finansieres av den russiske staten, som også har vedtatt svært strenge lover mot uavhengig journalistikk om krigen i Ukraina.
RT er fra før tatt av lufta i mesteparten av Europa, også Storbritannia, som følge av sanksjoner fra EU i forbindelse med invasjonen av Ukraina.
Nylige artikler
Tim Davie om BBC-feil: – Ikke uttrykk for politisk agenda
VG henter lærdom fra Høiby-dekning til fotball-VM
Den store journalistprisen til Moskva- korrespondent
TV 2 er årets mediehus
Monsen om Monsen
Mest leste artikler
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Steinar Suvatne tilgir NRK-venn etter podkastglipp