Mener Aller driver pensjonstvang
Norsk Journalistlag hevder at Aller-gruppen tvinger en svekket pensjonsordning på sine ansatte, og mener saken viser behovet for en sentral pensjonsavtale.
– Norsk Journalistlag mener det er svært provoserende at Aller-konsernet presser igjennom slike svekkelser samtidig som det pågår sentrale forhandlinger om pensjon, sier NJ-nestleder Elin Floberghagen.
Hun viser til at Andris Wangensteen, it-direktør i Aller-gruppen og sentral i utformingen av den nye tjenestepensjonsordningen, sitter i forhandlingsutvalget til Mediebedriftenes Landsforening (MBL).
Ber Aller vente
– Det må være mulig for Aller å vente på noen sentrale avklaringer før de gjør styrevedtak om ny ordning. Særlig når Aller faktisk er representert i MBLs forhandlingsutvalg, sier Floberghagen.
NJ mener Aller-saken bidrar til å sette MBLs forsikringer om at arbeidsgiverne skal bidra til gode lokale løsninger, i et merkelig lys. MBL nekter å tariffeste pensjonsrettigheter i sentrale avtaler.
– MBL ber NJ ha tillit til at lokale forhandlinger sikrer pensjon. samtidig forsøker Aller-konsernet å tvinge gjennom såkalt enighet om en dårligere pensjon for sine 500 ansatte. All erfaring viser at våre medlemmer og tillitsvalgte har behov for sentrale bestemmelser om minstenivåer og prosedyrer ved endring av pensjonsavtaler, sier Floberghagen.
Kutter 4,7 millioner
Ifølge informasjon Journalisten sitter på bruker Aller-konsernet i overkant av 21,5 millioner kroner årlig til pensjon og forsikring for sine ansatte. Styret skal imidlertid ha krevd økt forutsigbarhet over pensjonsutgiftene. Direksjonen i Aller har ifølge Journalistens kilder derfor avgjort at konsernet ikke skal bruke mer enn 16,8 millioner kroner i året. Rammen er dermed fastlagt – uten forhandlinger med de ansatte.
– Når ansatte ikke har noen innflytelse over rammen, kan det ikke kalles reelle lokale forhandlinger. Arbeidsgiver kan ikke gjøre slike reduksjoner i lønn. NJ ser ingen grunn til at pensjon skal behandles annerledes, kommenterer Floberghagen.
Innstilling
En intern arbeidsgruppe er i ferd med å fullføre en innstilling til konsernstyret, med forslag til ny tjenestepensjonsordning for Aller-konsernet. Etter det Journalisten erfarer skal ikke de ansatte lenger få livsvarig utbetaling av pensjon. Det foreslås å stanse utbetalingen når mottakerne fyller 82 år.
Videre skal forslaget innebære at muligheten til å bygge opp rettigheter til uførepensjon, gjennom fripoliser, fjernes. Nye beregningsmetoder skal vise at de ansatte får 15.000 kroner mindre utbetalt i året som pensjonister, samt dårligere livsforsikring og uføreforsikring. Nye ansatte skal ifølge innstillingen gå inn i innskuddsordning.
– Kroneksempel
Ifølge NJ-leder Ann-Magrit Austenå går pensjonssaken i Aller-gruppen rett inn i kjernen av det NJ og MBL slåss om i årets tariffoppgjør.
– Dette er kroneksempelet på hvorfor vi må ha sentral avtalefesting. Vi har sagt hele tiden at vi ikke kan stole på at våre medlemmer ikke utsettes for et utilbørlig press for å endre pensjonsavtaler. Vi skal ha reelle forhandlinger og reell medvirkning, gode frister for endringer og kompensasjon for alle som taper på endringer av pensjonsordninger, framholder Austenå.
Ikke informert
It-direktør Andris Wangensteen i Aller-gruppen sier til Journalisten at han ikke er informert om at NJ er provosert, og han ser heller ikke at det kan virke provoserende at prosessen i Aller går samtidig med NJ/MBL-forhandlingene.
– For det første er det NJ som har tatt opp pensjon som tema for forhandlingene. For det andre var prosjektarbeidet i Aller i gang allerede i fjor høst, lenge før NJ kom med sine krav. Dessuten sitter jeg ikke i den arbeidsgruppen som jobber med pensjonsspørsmål under forhandlingene mellom NJ og MBL, sier Wangensteen.
Ikke vedtatt
Aller-direktøren gjør oppmerksom på at det ikke er vedtatt noe nytt pensjonssystem for konsernet. Han har selv sittet i den interne prosjektgruppen som nå er i ferd med å skrive ferdig en innstilling. Den skal sluttbehandles av konsernstyret i juni.
Wangensteen vil ikke gå inn på detaljer om innstillingen.
– Regnestykkene for pensjon er fryktelig vanskelige. Beregningene omfatter både premier og regnskapsmessige avsetninger for pensjoner, så det er snakk om omtrentlige tall.
Ikke informert
– Innebærer innstillingen at det blir overgang fra livsvarig pensjon til en ordning der utbetalingene stanser ved fylte 82 år?
– Informasjonen om hva prosjektgruppen har konkludert med har ikke gått ut internt ennå. Vi må gjøre dette ordentlig i forhold til informasjon og beslutninger.
– Hva er din kommentar når NJ hevder at det ikke er ført reelle forhandlinger med de ansatte om utformingen av den nye pensjonsordningen?
– Det skal jeg svare NJ på når de tar det opp med meg. Det er feil behandlingsform at det skal gå via Journalisten.
Ingen kommentar
– Hvordan reagerer du på NJs påstand om at Aller-prosessen er et kroneksempel på at de ansatte trenger en sentral avtale om tjenestepensjon?
– Det vil jeg ikke kommentere. Det må de ta opp med oss.
Wangensteen viser til administrerende direktør Roger Hansen i Allers familie-Journal AS for øvrige kommentarer om pensjonsprosessen i Aller-gruppen. Hansen er imidlertid sykemeldt og ikke tilgjengelig for kommentarer.