Gikk knallhardt ut mot redaktør – felt i PFU

Nils Martin Silvola
pfu_live_feb26 nyhetsstudio
Einar Tho klaget til PFU etter blant annet denne kommentarartikkelen fra Radio Haugaland

Pressens Faglige Utvalg har felt Radio Haugaland for brudd på god presseskikk, etter klage fra Haugesunds Avis-redaktør Einar Tho.

Det var dekning i Haugesunds Avis, om lokalradioens avspillinger av musikk laget ved hjelp av KI, som utløste harde utfall mot Tho i artikler publisert på Radio Haugalands nettsider.

«Haugesunds Avis har mistet grepet om virkeligheten» og «Tho kan måtte svare for grove presseetiske overtramp i retten», var titler på to av tekstene, som også ble illustrert med ulike KI-genererte karikerte fremstillinger av Tho. Også to publiserte videoer er del av de innklagede publiseringene.

Tho klaget lokalradioen inn for brudd på en lang rekke Vær varsom-punkter.

Radio Haugaland-redaktør Egil Solberg har i PFU-tilsvar og -replikkrunde tatt selvkritikk, pekt på at publiseringer ble tatt ned i ettertid og at han har tatt initiativ til dialog og møte med Tho. Han har samtidig stått fast ved at belastende og feilaktig omtale i Haugesunds Avis var utgangspunkt for situasjonen.

«Ut fra hendelsesforløpet er det åpenbart at jeg – som utsatt for feilaktig omtale, manglende samtidig imøtegåelse og betydelig belastning – like gjerne kunne vært klager i denne saken», skriver Solberg, som sitert av PFU-sekretariatet. Tho har avvist disse påstandene. 

Da PFU fikk saken på sitt bord onsdag 25. februar, endte det med fellelse på punkt 3.1, 3.2, 4.1 og 4.14.

Det hadde vært aller best hvis lignende situasjoner mellom medier og redaktører kunne latt seg løse uten at PFU ble involvert, påpekte PFU-leder Anne Weider Aasen.

– Men noen ganger ser man kanskje ikke noen annen løsning enn en PFU-klage, la hun til.

Weider Aasen sa hun kunne forstå at Radio Haugaland-redaktøren reagerte på aspekter ved avisas dekning, og tok på generelt grunnlag til orde for stort handlingsrom ved mediekritikk.

– Radio Haugaland-redaktøren må jo få lov til å mene at dette er et konstruert narrativ uten at det krever samtidig imøtegåelse, det er hans verdivurdering av publisert journalistikk, sa Weider Aasen.

Det mest grunnleggende ankepunktet for PFU-lederen var udokumenterte, konkrete faktiske påstander som den angrepne part ikke fikk imøtegå.

Powered by Labrador CMS