Novaja Gazeta Europa mister muligheten til å folkefinansieres i hjemlandet Russland.
Foto: Morgane Fauconnier
Pressefrihet i Russland
Novaja Gazeta erklært som uønsket organisasjon i Russland
Blir beskrevet som ekstremistisk av den russiske statsadvokaten.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den russiske statsadvokatens kontor har erklært den uavhengige russiske avisen Novaja Gazeta Europa som en «uønsket organisasjon». Det melder Meduza og Interfax.
Novaja Gazette Europa er en avlegger av russiske Novaja Gazeta, og har base i Latvia.
– Utgjør en trussel
Den uavhengige russiske avisen Meduza har tidligere fått samme stempel fra den russiske statsadvokaten, som blant annet innebærer at man ikke kan drive med folkefinansiering i Russland.
Dermed blir Novaja Gazeta Europa, som Medusa, nå avhengige av støtte fra lesere i andre land.
Den russiske statsadvokaten sier beslutningen er tatt fordi Novaja Gazeta Europa utgjør en trussel mot Russlands konstitusjonelle orden og sikkerhet, skriver Meduza.
«Falsk informasjon»
Statsadvokaten mener avisen har publisert «falsk informasjon» der det blant annet er blitt påstått at den russiske staten har brutt russiske borgeres rettigheter.
I tillegg har avisen anklaget Russland for å ha startet en angrepskrig i Ukraina, og beskyldt Russland for krigsforbrytelser og undertrykking av sivile, sier statsadvokaten ifølge Meduza.
Novaja Gazeta Europa har dokumentert påstandene om krigsforbrytelser begått av Russland.
Den russiske statsadvokaten nevner også at avisen har publisert informasjon fra «ekstremistiske» og «uønskede» organisasjoner som fengslede Aleksej Navalnyjs Anti-Corruption Foundation, The Insider og Bellingcat.
Nylige artikler
Den store journalistprisen til Moskva- korrespondent
TV 2 er årets mediehus
Monsen om Monsen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Fem år med Pressens hus – en idé over hundre år gammel som endelig fant sin form
Mest leste artikler
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Kritikk mot NRK-rapport: – Feilaktig
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU