Programmet «Hjernevask» med Harald Eia blir likevel ikke republisert på NRK.
Arkivfoto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
«Hjernevask»
NRK snur om republisering av gammelt program
NRK kommer ikke til å republisere den omstridte serien «Hjernevask».
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Serien gikk på NRK for rundt 13 år siden, men fjernet fra statskanalen sine nettsider kort tid etter at den kom ut, skriver Dagen.
Hovedtemaet var forholdet mellom arv og miljø, hvor programleder Harald Eia intervjuet en rekke kjønnsforskere om biologi og seksualitet.
Eia har uttalt at serien ble avpublisert på grunn av hensyn til noen av intervjuobjektene. Serien ble blant annet klaget inn til Pressens Faglige Utvalg av en av programmets deltakere, men statskanalen ble ikke felt.
NRK på sin side sier at serien ble avpublisert på grunn av rettigheter til innkjøpt materiale.
I fjor høst skrev avisen at NRK planla å republisere, men nå har de snudd.
– Det er ingen pågående prosess med å få serien republisert, skriver rådgiver i underholdningsavdelingen, Jan-Kristian Vikeiane Schriwer, i en epost til avisen.
Nylige artikler
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement