Pressekritikk mot Blair

Det britiske journalistforbundet NUJ advarer regjeringen mot å angripe pressefriheten i landet.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Den britiske riksadvokaten, Lord Goldsmith, truet britiske medier onsdag med rettslig forfølgelse dersom de offentliggjør opplysninger fra det hemmelige memorandumet om samtalene mellom president George W. Bush og statsminister Tony Blair. I memoet skal det framgå at Bush ønsket å bombe Al-Jazeeras hovedkvarter i Qatar, men Blair skal angivelig ha snakket ham fra det.

I en uttalelse onsdag fra NUJ heter det at regjeringen er kommet med et dobbelt angrep på pressefriheten etter at de truet mediene med sikkerhetslovene. Riksadvokaten hevdet på sin side at offentliggjøring fra memoet kan rammes både av sikkerhetslovene og lover om forakt for retten.

- Dette er et typisk eksempel på hvordan man med hard hånd forsøker å låse stalldøren etter at hestene har sprunget ut, sa Jeremy Dear, sekretær i det britiske journalistforbundet, ifølge MediaGuardian.

Det var Daily Mirror som tirsdag offentliggjorde innholdet i det hemmelige notatet om samtalen mellom Bush og Blair. Avisen sa onsdag at de i prinsippet vil bøye seg for riksadvokatens avgjørelse.

Powered by Labrador CMS