Den tidligere kommuneoverlegen i Frosta kommune er siktet for voldtekt og å ha misbrukt sin stilling til å skaffe seg seksuell omgang.
Foto: Joakim Halvorsen / NTB
Pressens Faglige Utvalg
TV 2 felt i PFU for identifisering av overgrepssiktet kommuneoverlege
TV 2 brøt god presseskikk da kanalen publiserte navn og bilde av den overgrepssiktede tidligere kommuneoverlegen på Frosta.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Pressens Faglige Utvalg (PFU) har felt kanalen for brudd på Vær Varsom-plakatens punkt 4.7 som handler om identifisering av personer i saker om straffbare forhold, melder NRK.
Klagen ble behandlet på et PFU-møte onsdag.
Punkt 4.7 i Vær varsom-plakaten sier at det skal være «særlig varsomhet ved omtale av saker på tidlig stadium av etterforskning, i saker som gjelder unge lovovertredere, og der identifiserende omtale kan føre til urimelig belastning for tredjeperson. Identifisering må begrunnes i et berettiget informasjonsbehov.»
Den tidligere kommuneoverlegen er siktet for voldtekt og å ha misbrukt sin stilling til å skaffe seg seksuell omgang. Mannen erkjenner ikke straffskyld. I juni ble han fratatt legeautorisasjonen, men han har klaget på vedtaket til Statens helsetilsyn.
Nylige artikler
Flere nordmenn unngår nyheter
Medietilsynet har sendt varsel: Mener TV 2 kan ha brutt helligdagsforbud mot reklame
Om kritisk journalistikk avhenger av kommunikasjonsrådgivere, har journalistikken gravd sin egen grav
Høiby-saken: Medieomtalen påvirket ikke dommen
VG etter egen Høiby-evaluering: – Vi kan stå for helheten
Mest leste artikler
Se og Hørs bilde av Marius Borg Høiby var ekte likevel
Tvilling-trøbbel for TV 2-serie
Ikke en eneste norsk søknad: – Alvorlig
India-konfrontasjon: Dette ville ho gjort annleis
Diktat i Vårt Land – klubben dropper sommerfesten