Bortfallet av Premier League-rettighetene våren 2022 pekes på som en av grunnene til nedgangen i årsresultatet til TV 2.
Foto: Javad Parsa / NTB
TV 2 mistet rettigheter – tapte over 400 millioner kroner på ett år
Organisasjonsdirektøren peker blant annet på at TV 2, som eneste medieaktør, er blitt pålagt moms på egne nyhetsprodukter etter en endring i årets statsbudsjett.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Fra 2021 til 2022 krympet TV 2s årsresultat fra 357,5 millioner kroner til minus 51,7 millioner kroner. Det tilsvarer en nedgang på over 400 millioner kroner.
– 2022 ble et krevende økonomisk år for TV 2. I hovedsak skyldes det bortfall av Premier League-rettighetene våren 2022, svakere konjunkturer i makroøkonomien, samt en lang periode uten distribusjonsavtale med Altibox, skriver organisasjons- og kommunikasjonsdirektør Lene Eltvik Vindfeld i TV 2 i en tekstmelding til Bergens Tidende.
Hun peker også på at TV 2, som eneste medieaktør, er blitt pålagt moms på egne nyhetsprodukter etter en endring i årets statsbudsjett. Så det er krevende forhold også i 2023, skriver hun videre.
Inntektene til selskapet i fjor ble noe redusert: Fra 5,5 milliarder kroner til 5,2 milliarder kroner. Kostnadene holdt seg relativt stabile, fra 5,1 milliarder i 2021 til 5,2 milliarder i 2022.
Nylige artikler
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement