Journalisten logo
13 journalister drept i Gaza og Israel siden 7. oktober
CPJ ber partene sørge for sikkerheten til journalister som dekker konflikten.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Siden 7. oktober er 11 palestinske journalister drept i israelske flyangrep på Gaza, melder det palestinske journalistforbundet PJS, ifølge Reuters.
Meldingen om de palestinske journalistene kommer samme dag som Committee to Protect Journalists (CPJ) slår fast at minst tolv journalister er drept, to savnet og åtte skadet etter at Hamas gikk til angrep sør i Israel 7. oktober.
Av de drepte journalistene bekrefter CPJ at 10 er palestinske, to israelske og en libanesisk.
I samme periode har 3600 mennesker blitt drept i konflikten.
– CPJ understreker at journalister er sivile, som gjør viktig arbeid i krisetider, og skal ikke anses som mål av stridende parter, sier Sherif Mansour, CPJs programkoordinator for Midtøsten og Nord-Afrika på CPJs nettsider.
Journalister ofrer mye for å dekke konflikten, og ifølge Mansour må det settes inn tiltak fra alle parter for å sikre journalisters sikkerhet.
Nylige artikler
VG saksøkes av storkonsern etter innsynsklage: – Veldig overrasket
Altinn-svar florerer: – En uting
17 kjappe
Derfor er det behov for endringer i PFU
For mye levende bilder, for lite død tekst
Mest leste artikler
Oppsigelsessak i NRK havner i retten
Millionbutikk fra kjøkkenbordet: – Vi gjør alt sjæl
NJ-streik kan skape problem for fleire tv-program
VG saksøkes av storkonsern etter innsynsklage: – Veldig overrasket
Altinn-svar florerer: – En uting