Journalisten logo
13 journalister drept i Gaza og Israel siden 7. oktober
CPJ ber partene sørge for sikkerheten til journalister som dekker konflikten.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Siden 7. oktober er 11 palestinske journalister drept i israelske flyangrep på Gaza, melder det palestinske journalistforbundet PJS, ifølge Reuters.
Meldingen om de palestinske journalistene kommer samme dag som Committee to Protect Journalists (CPJ) slår fast at minst tolv journalister er drept, to savnet og åtte skadet etter at Hamas gikk til angrep sør i Israel 7. oktober.
Av de drepte journalistene bekrefter CPJ at 10 er palestinske, to israelske og en libanesisk.
I samme periode har 3600 mennesker blitt drept i konflikten.
– CPJ understreker at journalister er sivile, som gjør viktig arbeid i krisetider, og skal ikke anses som mål av stridende parter, sier Sherif Mansour, CPJs programkoordinator for Midtøsten og Nord-Afrika på CPJs nettsider.
Journalister ofrer mye for å dekke konflikten, og ifølge Mansour må det settes inn tiltak fra alle parter for å sikre journalisters sikkerhet.
Nylige artikler
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mange foto-pengekrav til offentlige etater i 2025 – Oslos byrådsleder betalte NTB etter inkassovarsel
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma