Bildet er fra begravelsen til 24 år gamle ukrainske journalisten Oleksandra Kuvshinovable. Hun døde da Fox News-teamet hun jobbet for ble beskutt.
Foto: Efrem Lukatsky / AP / NTB
Drap på journalister
67 journalister drept så langt i år
Så langt i år har 67 journalister blitt registrert drept rundt i verden, viser en oversikt. Det er 20 flere enn i fjor.
Økningen i antallet drepte journalister og mediearbeidere fra i fjor til i år står i kontrast til nedgangen man har sett de seneste årene. Det viser oversikten fra Det internasjonale journalistforbundet (IFJ).
– Økningen i drap på journalister og andre mediearbeidere, er en stor grunn til bekymring. Det er nok en vekker til myndigheter over hele verden om å ta grep for å forsvare journalistikken, en av de viktigste bærebjelkene for demokratiet, sier generalsekretær Anthony Bellanger i IFJ.
Krigen i Ukraina, sivil uro i Haiti samt organisert kriminalitet i Mexico var blant årsakene til at antallet drepte journalister har økt.
Ukraina farligst
Tolv journalister har blitt drept i Ukraina, noe som er flere enn i noe annet land på listen, og gjør landet til det farligste for journalister i 2022. Mange av dem ble drept i de kaotiske første ukene av Russlands invasjonskrig.
Samtidig var Nord- og Sør-Amerika den farligste regionen for journalister med 29 registrerte drap. IFJ advarer blant annet om økende vold mot journalister i Colombia.
– Volden truer med å igjen gjøre landet til en dødelig sone for journalister og mediearbeidere, og med å knuse utsiktene for mediefrihet, skriver IFJ.
Ti flere fengslet
Oversikten viser også at minst 375 mediefolk for tiden sitter fengslet for å ha gjort jobben sin. Antallet utgjør en økning på 10 fra i fjor.
Til sammen 84 av dem sitter fengslet i Kina og Hongkong. I Myanmar er 64 fengslet, mens 51 er fengslet i Tyrkia. Også Iran og Belarus har opptil flere fengslede journalister.
– Antallet journalister som blir fengslet for å gjøre jobben sin, er en hån mot de ambisiøse erklæringene om menneskerettigheter og pressefrihet fra en rekke statsledere, forkynt på internasjonale konferanser, sier generalsekretær Bellanger i IFJ.
Nylige artikler
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
17 kjappe
De som nekter å la bøllene vinne
NRK vil kutte i researchtilbud
Meiner TikTok kan vere viktigare enn Dagsrevyen
Mest leste artikler
NRK-veteraner skildrer korrespondentlivets skyggesider: – I leiligheten var det mikrofoner i veggene
Da leserne ikke skjønte hvor flink han var, måtte Kjetil Østli tenke nytt
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
Selv om Hans Rustad blir kastet ut, er det ikke han som står igjen som den største taperen
Malene Laura Solheim er ny NRK-korrespondent