Afghanere står i kø for å ta ut penger i Kabul, der Taliban søndag gikk inn med sine styrker.
Foto: Rahmat Gul / AP / NTB
Afghansk journalist i Kabul til NTB: – Frykter Taliban vil komme til huset mitt
Har kone og to barn som bor i Norge.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Journalist Sayed Abdul Hameed Hasrat frykter for livet sitt når Taliban nå har inntatt Kabul. Han har søkt tilflukt hos et familiemedlem i byen.
– Situasjonen er svært alvorlig, særlig for oss som jobber i mediene, sier Sayed Abdul Hameed Hasrat til NTB på telefon søndag kveld.
Han jobber for den afghanske TV-stasjonen Tolo News og befinner seg i Afghanistans hovedstad Kabul hvor Taliban tidligere søndag gikk inn.
– Jeg har sett Taliban-krigere her i sentrum av Kabul hvor jeg befinner meg, sier Hasrat.
Han har kone og to barn som bor i Norge, men har ikke selv fått innvilget asyl i Norge eller andre europeiske land.
Fordi han er redd for at Taliban vil finne ut hvor han bor, har journalisten flyktet til huset til et familiemedlem der han nå jobber fra.
– Jeg frykter at Taliban vil komme til mitt hus. Det er ikke kamphandlinger her nå, men livene til dem som jobber i mediene, vil være i fare når Taliban tar over makten, sier Hasrat.
Nylige artikler
20 påske-SPESIAL-kjappe
Frilansere trenger mer enn fellesskap
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Ansvaret stopper ikke ved skyens kant
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Mest leste artikler
Niklas Kokkinn-Thoresen blir sjefredaktør i Se og Hør
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
TV 2-kommentatoren etter Høiby-saken: – Har en bismak
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Gigantisk VM-operasjon for norske medier: – Krevende logistikk