Hajar Raissouni (bildet), niesen til Soulaimane Raissouni som nå er dømt til fem års fengsel, arbeidet i den samme avisa, og ble i 2019 dømt til ett år i fengsel for utroskap og en «ulovlig abort».
Arkivfoto: Mosa'ab Elshamy / AP / NTB
Marokkansk journalist dømt til fengsel
Hevder anklagene er politisk motivert.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
En marokkansk journalist er dømt til fem års fengsel for overfall på en annen mann. Han avviser anklagen og sier den er politisk motivert.
Soulaimane Raissouni, som var redaktør av avisa Akhbar Al Yaoum, har sultestreiket i 93 dager i protest mot anklagene.
Hans støttespillere sier at saken er politisk motivert og ledd i en offisiell kampanje mot kritisk journalistikk og aktivister.
Raissouni ble arrestert i mai i fjor etter at en LHBT-aktivist beskyldte ham for seksualisert vold.
Menneskerettighetsgrupper og presseorganisasjoner har krevd at han løslates, og aktivister sier at myndighetene forsøker å kneble journalister, oftest ved hjelp av falske sexanklager.
Raissounis niese, Hajar Raissouni, som arbeidet i den samme avisa, ble i 2019 dømt til ett år i fengsel for utroskap og en «ulovlig abort». Hun ble til slutt benådet av kong Mohammed VI.
En annen journalist, Omar Radi, har sittet ett år i isolat, også han anklaget for seksuelt overfall og undergraving av den nasjonale sikkerheten, ifølge Komiteen for å beskytte journalister (CPJ).
Nylige artikler
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mange foto-pengekrav til offentlige etater i 2025 – Oslos byrådsleder betalte NTB etter inkassovarsel
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma