Israelsk opprørspoliti stormet fredag området utenfor St. Joseph-sykehuset i okkuperte Øst-Jerusalem, der mange var møtt fram for å ta farvel med kisten til den drepte journalisten Shireen Abu Akleh.
Foto: Mahmoud Illean / AP / NTB
Drapet på Shireen Abu Akleh
Israelsk opprørspoliti aksjonerte da kisten med drept journalist ble båret ut
Israelsk opprørspoliti stormet St. Joseph-sykehuset i okkuperte Øst-Jerusalem da kisten med Al Jazeera-journalisten Shireen Abu Akleh ble båret ut.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
En stor menneskemengde hadde samlet seg utenfor sykehuset for å ta farvel med Shireen Abu Akleh, som ble skutt i hodet og drept under et israelsk raid mot en palestinsk flyktningleir i Jenin onsdag.
Mange av de frammøtte bar palestinske flagg og plakater med bilde av den drepte journalisten, men de israelske politifolkene rev flaggene fra dem og hevdet at de forstyrret ro og orden.
TV-bilder fra hendelsen viser at kisten med den drepte journalisten på et tidspunkt holdt på å falle i bakken.
– Israelske spesialstyrker angriper ondskapsfullt gravfølget som bærer kisten til Abu Akleh. Nå kan alle se Israels umenneskelighet, tvitret PLO-toppen Hanan Ashrawi.
Ifølge israelsk politi ble det aksjonert fordi flere av de frammøtte kastet stein mot dem.
Israel forbyr palestinske flagg og israelske sikkerhetsstyrker aksjonerer ofte mot palestinere som trosser forbudet under demonstrasjoner i Øst-Jerusalem, som ble okkupert i 1967.
Nylige artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Dagbladet endrer forsiden
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Mest leste artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Dagbladet endrer forsiden
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav