– Stengningen av uavhengige mediebedrifter som Stand News er et ledd i denne negative utviklingen vi ser i Hongkong, sier utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Foto: Lise Åserud / NTB
Huitfeldt bekymret for utviklingen i Hongkong
Reagerer på at kritiske redaktører er arrestert.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
De stadige aksjonene fra myndighetene mot medieorganisasjoner i Hongkong, bekymrer utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap).
– Jeg er veldig bekymret for utviklingen i Hongkong. Stengningen av uavhengige mediebedrifter som Stand News er et ledd i denne negative utviklingen vi ser i Hongkong, sier utenriksministeren til VG.
Onsdag ble sju personer tilknyttet det prodemokratiske nyhetsnettstedet Stand News arrestert for å ha publisert det politiet mener er opprørske artikler.
Etter politiaksjonen ble Stand News oppløst. Alle ansatte ble sagt opp og mediehusets kanaler i sosiale medier sluttet å publisere innhold.
Det skjer etter at Kina i fjor sommer innførte en svært kontroversiell sikkerhetslov i Hongkong.
Nylige artikler
Hva skjer når pressen ikke gir faglige motstemmer plass
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
Upubliserte KK-artikler lå åpent tilgjengelig
Debatten-seertall: Slått av Solvang
KI-avsløringene i Adressa: – Det har vært en vekker
Mest leste artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
– Ser ut som sikkerhetsglipp hos Dagens Næringsliv