Denne graffitikunsten har blitt til av bildet til NTBs fotograf Beate Oma Dahle. Ved Christiania i København har det blitt laget en variant som kan være gjenkjennelig for mange i førjulstiden.Foto: Philip Davali / Ritzau Scanpix / NTB
NTB-blinkskuddet er blitt gatekunst i København
– Det er kult at noen finner inspirasjon fra bildet, sier fotografen.
NTB NTB
PublisertSist oppdatert
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Bildet av håndballkeeper Althea Reinhardt tatt av NTB-fotograf Beate Oma Dahle, har gått verden rundt. Nå har det blitt til et veggmaleri i Københavns gater.
Annonse
Det er den anonyme kunstneren «Densortemink» som står bak graffitikunsten, skriver den danske avisen BT.
– Hun får ballen rett i ansiktet, og det synes jeg man kan sette i forbindelse med situasjonen vi alle er rammet av nå. Omikron har gjort at mange av oss må isolere oss i julen og ikke kan være med våre familier. Den har ødelagt julestemningen, sier personen bak den anonyme Instagram-profilen til BT.
NTB-fotograf Beate Oma Dahle dekket håndball-VM i Spania.Foto: Cornelius Poppe / NTB
NTB-fotograf Beate Oma Dahle har fått enormt med respons etter at bildet ble tatt for seks dager siden. De første 24 timene var det henvendelser fra fjern og nær i høyt tempo.
– Det står ikke stille ennå. Det er helt ekstremt, sier Dahle til NTB.
– Folk ringer fra alle land og vil ha tak i det bildet, legger hun til.
Bildet har for lengst blitt en «meme» på internett. Dahle er fornøyd med at det også har blitt gatekunst.
– Det er en veldig dyktig kunstner. Det er kult at noen finner inspirasjon fra bildet, sier hun.
Dahle er selv håndballkeeper for Bækkelaget i 2. divisjon, så en ball i ansiktet er kjent stoff for 26-åringen.
– Ja, jeg har operert i nesa på grunn av sånne ting, sier Dahle.
Av all responsen hun har mottatt den siste uken, er det noe som stikker seg ut.
– Det er gøy med tilbakemeldinger fra sportsfotografer og fotosjefer omkring i Europa, sier hun.
Dahle kombinerer bachelorstudier på Oslo Met med å fotografere for NTB.
Danmarks målvakt Althea Rebecca Reinhardt får seg en ordentlig nesestyver i semifinalen mellom Danmark og Frankrike i håndball-VM.Foto: Beate Oma Dahle / NTB
Fotografiet har blitt kunst på hjørnet av en lang vegg med graffiti ved Christiania i København.Foto: Philip Davali / Ritzau Scanpix / NTB
Nylige artikler
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Se video fra PFU-møtet
Følg PFU-møtet direkte
Har satt julerekord
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement