Direktør i Datatilsynet, Bjørn Erik Thon, har varslet det amerikanske selskapet Disqus om bot på 25 millioner kroner etter at opplysninger om norske nettbrukere ble delt med andre i 2018.
Foto: Mariam Butt / NTB
Datatilsynet varsler millionbot til Disqus
25 millioner kroner i bot for brudd på GDPR.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Datatilsynet vil gi det amerikanske selskapet Disqus en bot på 25 millioner kroner etter at informasjon fra norske nettbrukere ble delt med andre selskaper.
Denne uken har Datatilsynet varslet selskapet om boten etter at det ble truffet vedtak om det, skriver NRK. Disqus har rett til å komme med et motsvar. Botens størrelse tilsvarer 15 prosent av selskapets omsetning i 2018.
Tilsynet startet sine egne undersøkelser etter at NRK i 2019 avdekket at kommentarfeltsystemet Disqus delte informasjon om nettbrukerne med markedsføringsselskaper. Opplysninger om hundretusener av nordmenn, som ble sporet i det skjulte, ble delt. Flere medier brukte diskusjonsplattformen.
– Budskapet er at vi ser på dette som en alvorlig sak, sier direktør Bjørn Erik Thon i Datatilsynet.
Sporingen skal ha skjedd fordi Disqus ikke kjente til at Norge innførte den felleseuropeiske personvernreguleringen GDPR i 2018. Det tok 511 dager før også Norge ble tatt inn i selskapets systemer for dette og tidligere innsamlet informasjon ble slettet.
Morselskapet Zeta Global har ikke svart på NRKs henvendelser.
Nylige artikler
Fem år med Pressens hus – en idé over hundre år gammel som endelig fant sin form
Aukande frykt for KI-konsekvensar blant journalistar
– Det jeg var opptatt av, var å ikke bli skutt
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Mest leste artikler
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Kritikk mot NRK-rapport: – Feilaktig
Steinar Suvatne tilgir NRK-venn etter podkastglipp