Statsråd Steven Guilbeault fordømmer Facebooks protest mot det australske forslage.
Arkivfoto: Blair Gable / Reuters / NTB
Canada vil følge Australias Facebook-krav
Lovforslag vil bli lagt fram de neste månedene.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Canada varsler at landet kan komme til å følge Australias eksempel og forsøke å kreve betaling av Facebook for bruk av nyheter.
Canadas regjering varsler at et lignende lovforslag vil bli lagt fram de neste månedene, melder Reuters.
Australias modell går ut på å kreve at Facebook og Google inngår avtaler med lokale medier om betaling for å bruke nyhetene deres. Facebook har svart med å blokkere alt australsk nyhetsinnhold i protest mot lovforslaget.
Statsråd Steven Guilbeault fordømmer Facebooks protest mot det australske forslaget og sier at Ottawa ikke vil la seg stanse.
– Canada er i fremste rekke i denne kampen. Vi er blant de første landene i verden som gjør dette, sier han.
Canadiske medieorganisasjoner la i fjor fram anslag som viser at 700 av landets 3.100 journaliststillinger i trykte medier kan forsvinne, med mindre Canada følger Australias eksempel og krever at sosiale medier betaler for nyheter.
Skulle den australske modellen bli innført i Canada, kan det tilføre mediebransjen en ekstrainntekt på 620 millioner canadiske dollar, i overkant av 4,1 milliarder kroner, i året, ifølge anslaget.
Nylige artikler
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Norge har verdens beste pressefrihet. Men globalt går utviklinga i gal retning
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Pressefrihets-indeksen: Markant tilbakegang
17 kjappe
Mest leste artikler
Nekter å møte på streikerammet hotell
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
E24-redaktøren om Haugan-saken: – Riktig å publisere
NRK-forhandlingene i mål: – Historisk
Forsker mener seg misbrukt av TV 2 i vindkraft-sak