Sjefredaktør Gérard Biard i det franske satiremagasinet Charlie Hebdo deltar i en åpen samtale om ytringsfrihet under Arendalsuka i 2015.
Foto: Tor Erik Schrøder / NTB
Gérard Biard
Charlie Hebdo-redaktør til Oslo for å holde foredrag
Redaktør for det franske satiremagasinet Charlie Hebdo kommer for å for å holde det første Øverland-foredraget.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– Vi er svært fornøyde med å ha fått Gérard Biard til Norge og håper foredraget kan bidra til å skape mer forståelse for ytringsfrihet, toleranse og liberale verdier, sier generalsekretær Trond Enger i Human-Etisk Forbund.
I 2015 ble magasinets redaksjon rammet av et terrorangrep etter å ha trykket tegninger av profeten Muhammed. 12 ansatte mistet livet under angrepet.
Øverland-foredraget blir arrangert for å minnes og hedre Arnulf Øverlands eget foredrag, «Kristendommen, den tiende landeplage». Foredraget ble holdt i Det Norske Studentersamfund i 1933 og vakte stor forargelse.
– Arnulf Øverland var en av medstifterne av Human-Etisk Forbund i 1956. Poeten og forfatteren jobbet for fremveksten av de liberale, pluralistiske verdiene i forbundet, sier Enger.
Det første foredraget holdes på 90-årsdagen for Øverlands foredrag, den 21. januar 2023, klokken 11.00 på Gamle Deichman i Oslo.
Rettelse: I en tidligere versjon av denne artikkelen sto det at fire ansatte mistet livet under angrepet. Det riktige er 12.
Nylige artikler
Dette tjente norske journalister i 2025
Forhåndsdømt? Live-dekning, medietrykk og rettens arbeidsro
NRK-sjefen: – Vi vil levere mer, med litt mindre ressurser
NRK skal kutte 300-400 årsverk de neste fire årene
Se stor oversikt: Dette varsler avisene om 2025-resultatet
Mest leste artikler
Langer ut mot Dagbladets satser: – De burde skamme seg
Skupet advokatbransjen prøvde å stoppe
NRK skal kutte 300-400 årsverk de neste fire årene
Dette tjente norske journalister i 2025
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet