Gull og glitter

DNs livstilsmagasin: Penger lukter ikke.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Alle var visst der. Dagens Næringsliv presenterte livsstilsmagasinet D2 på Kunstnernes Hus i Oslo i går, med kø for å komme inn til godt over klokka 22. Innenfor glassdørene sto medie- og reklamefolk tett. Nesten alle bladde i nyskapningen, og likte tilsynelatende det de så.

– Kult format. Skikkelig lekkert. Dette vil lykkes. Spontananalysen var positiv, det er få som kritiserer anretningen i fint selskap.

Sjefredaktør Amund Djuve holdt tale. Den besto i høytlesning av hans egen lanseringsartikkel i dagens DN. Gærningen. – Han er blitt skikkelig flink til å snakke, kommenterte min sidemann.

D2 har 56 sider i første versjon, men kan gå både ned og opp. Mest opp. Ved første øyekast er det lite å lese, så helgen har fortsatt plass til mer kvalitetsjournalistikk på papir. Helsides reklame i luksusmarkedet opptar 15 av sidene, Armani, Vuitton, Juvelér Langaard. Annonseprofilen skal rendyrkes, DN håper på kamp om plassen og priser som kan hedge avisa om børsen faller og stillingsannonsene med den.

Det er selvsagt tåpelig å vurdere en storstilt magasinsatsing på aller første nummer. Dingsenotisene appellerer til lesere som meg, vi som har svidd av en årslønn på unyttig sportsstæsj og andre tilbud som fyller boden. Jeg tenkte å spørre Djuve om bladet harmonerer med DNs ferske miljøvekkelse, men oppdaget i tide at hovedartikkelen jo handler om hvordan de rike redder verden i luksusboliger med nullutslipp. En spennende fortelling med et lite hint av ironi, slik jeg leste den.

Den andre store lesesaken handler om telemarksbindinger. Sært, smalt og spennende fortalt, slik DN er aller best på.

Magasinet trykkes i Polen åtte dager før avisa ligger i posthylla, og Djuve kaller det den største enkeltsatsing i DNs historie:

– Mens andre papiraviser de siste årene har vært preget av nedbemanning og sluttpakker, har vi i stedet valgt å ansette stadig flere dyktige journalister.

Det ser ut som en vinneroppskrift bare noen kan lykkes med, og Djuve lykkes. Mer vin?

Powered by Labrador CMS